Raadiojaam-lällar

Re: Raadiojaam-lällar

21.11.2016 16:30
#51
Natukene lugemist CB teemal
www.ambur.ee/antenn.html#lugu3

Palun Sisene või Loo konto vestlusega liitumiseks.

Re: Raadiojaam-lällar

21.11.2016 21:27
#52
Läksin lihtsama vastupanu teed ja Tehnoturgu Kadakateel.Seal häälestati lällari antenn mõne minutiga ära.
+372 5112298 MB-Challenger 315

Nr 745

Palun Sisene või Loo konto vestlusega liitumiseks.

Re: Raadiojaam-lällar

22.11.2016 06:43
#53
:) Ega ma mõelnudki, et kõik peaksid ise häälestama, leht lihtsalt avanes selle koha pealt, sest lugesin ise antennidest kui copypaste tegin, aga seal muudki huvitavat, et natukene teada, mis karul kõhus.

Palun Sisene või Loo konto vestlusega liitumiseks.

Re: Raadiojaam-lällar

22.11.2016 11:46
#54
Väga hea, et sellise juhendi siia lisasid.
Endal on aparaat olemas millega antenni reguleerida.
Mina olen muidugi seda asja natuke lihtsamalt teinud, aga nüüd proovin kindlasti sedasi ka nagu sellel lehel soovitatud.
Kuigi ega matkaautol seda tulemust väga heaks ei saagi kuna segajaid on ikkagi väga palju.
Ja lisaks pole ka korralikku metallist katust.
Endal on küll metall plaat katusele liimitud, aga katusekonditsioneer, päiksepaneelid ja igasugused kaablid mis katuseall jooksevad nullivad hea tulemuse ära.
CARTHAGO CHIC E-LINE I 50 YACHTING EDITION
Klubi Eesti Karavan liige nr. 670; 999

Palun Sisene või Loo konto vestlusega liitumiseks.

Re: Raadiojaam-lällar

22.11.2016 12:21
#55
Katusealused kaablid vaevalt midagi segavad. Pigem peaks antenni varda ümbrus lage olema. Aga see mõikab siis, kui varrast mingi etteantud tabeli järgi lõikad. Kui katus on kola täis, tuleb varrast analüsaatori järgi kohitseda.

Metallplaat katusel on hea küll aga kõrgusele saad kohe lisa. Seepärast pole selle nimel eriti pingutanud.

Palun Sisene või Loo konto vestlusega liitumiseks.

Re: Raadiojaam-lällar

22.11.2016 12:27 - 22.11.2016 12:29
#56
meelis kirjutas: Katusealused kaablid vaevalt midagi segavad. Pigem peaks antenni varda ümbrus lage olema. Aga see mõikab siis, kui varrast mingi etteantud tabeli järgi lõikad. Kui katus on kola täis, tuleb varrast analüsaatori järgi kohitseda.

Metallplaat katusel on hea küll aga kõrgusele saad kohe lisa. Seepärast pole selle nimel eriti pingutanud.

Meelis kõik õige. Mul antenn aparaadi järgi ilusti paigas, aga segajaid nii palju, et vastuvõtu tundlikust peale keerata ei saa, kohe on sahinad ja raginad taga :( Kui veel panen inverterist 220 taha läheb asi veel hullemaks, kuna 220 läheb ka katusele kliimasse.
CARTHAGO CHIC E-LINE I 50 YACHTING EDITION
Klubi Eesti Karavan liige nr. 670; 999
Viimati muutis: 22.11.2016 12:29 Imre.

Palun Sisene või Loo konto vestlusega liitumiseks.

  • Egau
  • Egau avatar Teema autor
  • Pole saidil
  • Foorumi guru
  • Foorumi guru
  • t. 5030540 fotograafiateenused, raadioinsener
  • Postitusi: 426

Re: Raadiojaam-lällar

22.11.2016 12:34
#57
Metallist katus või selle asendaja metallplaat on igal juhul väga olulise tähtsusega, kui kasutada levinuid CB autoantenne. Antenni saab häälestada vaid eespool näidatud SWR mõõtjaga, see arvestab just asukoha eripära ja antenni läheduses olevaid asju. Seepärast peab auto asuma häälestamisel ka reaalses olukorras, mitte majade või puude vahel. Hästi hääles antenn ei ole nii tundlik häirete suhtes ja kuuldavus on ka parim.
Tervitustega
Egau

Palun Sisene või Loo konto vestlusega liitumiseks.

  • Egau
  • Egau avatar Teema autor
  • Pole saidil
  • Foorumi guru
  • Foorumi guru
  • t. 5030540 fotograafiateenused, raadioinsener
  • Postitusi: 426

Re: Raadiojaam-lällar

22.11.2016 12:42
#58
Imre kirjutas: ( Kui veel panen inverterist 220 taha läheb asi veel hullemaks, kuna 220 läheb ka katusele kliimasse.
Seepärast tuleb inverteri valikul kasutada vaid neid, mis annavad välja siinussignaali. Kõik impulssinverterid tekitavad kohutavalt häireid. Samuti on üks suuremaid häireallikaid autos elektriline sissepritsesüsteem. Palju häireid annab vältida, kasutades saatjale õiget toitevaliku asukohta ja lisades mõningaid filtreid.
Tervitustega
Egau

Palun Sisene või Loo konto vestlusega liitumiseks.

Re: Raadiojaam-lällar

22.11.2016 12:59
#59
Egau kirjutas:
Imre kirjutas: ( Kui veel panen inverterist 220 taha läheb asi veel hullemaks, kuna 220 läheb ka katusele kliimasse.
Seepärast tuleb inverteri valikul kasutada vaid neid, mis annavad välja siinussignaali. Kõik impulssinverterid tekitavad kohutavalt häireid. Samuti on üks suuremaid häireallikaid autos elektriline sissepritsesüsteem. Palju häireid annab vältida, kasutades saatjale õiget toitevaliku asukohta ja lisades mõningaid filtreid.

Mul selline inverter, see peaks ju hea olema?

www.reimo.com/en/82284-sinus_inverter_12_230v_3000w/
CARTHAGO CHIC E-LINE I 50 YACHTING EDITION
Klubi Eesti Karavan liige nr. 670; 999

Palun Sisene või Loo konto vestlusega liitumiseks.

Re: Raadiojaam-lällar

22.11.2016 13:07
#60
Kehva impulsstoiteka vastu ei aita ka korralik fooliumiga antennikaabel. See läbufoon kippub liiga suur olema. Väike abi on sellest, kui see antennikaabel ja 220V kaabel ei asu külgepidi koos vaid lähevad eri teed mööda.

Raadiojaama toide tuleb KINDLASTI võtta otse akuklemmidelt. Uue auto puhul on anomaaliaid vähem aga üle 5 aastastel autodel on jama küllaga, kui toitejuhtme näiteks kaitsmeblokki ühendad. Sõidukatel tavaliselt ei viitsita selle juhtmega salongist mootoriruumi trügida, sest tihti eeldab see augu puurimist.

Üks loogiline põhjus jamadele on kindlasti igasuguste massikontaktide oksüdeerumine. Ega vool loll pole, läheb sealt, kus otsem tee tema jaoks.

Palun Sisene või Loo konto vestlusega liitumiseks.

Re: Raadiojaam-lällar

22.11.2016 13:11
#61
Inverter on tõesti täitsa OK. Kas kohe uuena olid need jamad? Kust lällari toide tuleb?

Palun Sisene või Loo konto vestlusega liitumiseks.

  • Egau
  • Egau avatar Teema autor
  • Pole saidil
  • Foorumi guru
  • Foorumi guru
  • t. 5030540 fotograafiateenused, raadioinsener
  • Postitusi: 426

Re: Raadiojaam-lällar

22.11.2016 13:12
#62
Neid kõiki nimetatakse Pure Sine Wave inverteriteks, mis annavad välja siinusesarnalist signaali. Tegelikult väljub sealt suure koormuse juures ka piisavalt palju häiret. Tõelised häirevabad on aga sellised, mille väljundis on igasuguse koormuse juures korralik siinussignaal. Sellised võimsad on suhteliselt kallid ja kaaluvad väga palju, sest peavad kindlasti sisaldama trafot. Seega tuleb valida kas inverteri või lällari kasutamine. Mul on väikese võimsusega (150W) päris siinuse inverter ja see ei tekita lällarisse mingeid häireid.
Tervitustega
Egau

Palun Sisene või Loo konto vestlusega liitumiseks.

Re: Raadiojaam-lällar

22.11.2016 13:14
#63
Veel üks mõte. Äkki asi siiski kliimaseadmes. Kas saad teha katse kui lükkad inverterile järgi tavalise 220V tarbija, näiteks suure hõõglambi või prose. Prose võiks olla halogeen ehk siis ilma mingi elektroonilise osata.

Palun Sisene või Loo konto vestlusega liitumiseks.

Re: Raadiojaam-lällar

22.11.2016 13:20
#64
meelis kirjutas: Inverter on tõesti täitsa OK. Kas kohe uuena olid need jamad? Kust lällari toide tuleb?

Kõik on nii nagu räägid, ainuke, et antennikaablit ise ei paigaldanud. Tõenäoliselt liigub sama kanalit pidi 220 kaabliga. Ise kahtlustan, et äkki on kuskil seina sees jätkatud antennikaablit. Olen nende lällaritega kokku puutunud 1993-st aastast ja sellel ajal oli parim tulemus mis kätte saime 2 rekka vahel 15-16 km :)
Ja selle matkakaga pole mina seda toimima saanud :( Olen proovinud erinevaid antenne ja erinevaid asukohti, aga tulem on suhteliselt sarnane. Küll on antennikaabel koguaeg sama olnud.
CARTHAGO CHIC E-LINE I 50 YACHTING EDITION
Klubi Eesti Karavan liige nr. 670; 999

Palun Sisene või Loo konto vestlusega liitumiseks.

Re: Raadiojaam-lällar

22.11.2016 13:36
#65
Ilmselt pole ka toitekaablit keegi puutunud. Lällari vool pole küll suur aga sinna osatakse ka imejuhtmeid panna. Kui lähed saatele, mõõda pinget otse lällari tagant. Vastuvõtul see vooluteema suurt küll ei mõju. Aga olen oma elus näinud jaama, mis saatel töötas aga kuuldavus oli nadi. Absoluutselt loogikavastane käitumine, sest osa toitekaablit oli juba valge pulber.
Antenikaabel võib ka vigane olla. Kas pistik või siis mingi tehase praak või paigaladaja rats. Olen sellise praagi kunagi leidnud. Uus kaabel, väljast läikis, testriga mõõtes OK aga tööd ta kuramus ei teinud. Uus kaabel likvideeris anaomaalia.

Palun Sisene või Loo konto vestlusega liitumiseks.

Re: Raadiojaam-lällar

22.11.2016 13:37
#66
Huvitav, kas see jaam on selle raha eest töövõimeline?
www.autogadgets.ee/et/a/midland-alan-199-a

Palun Sisene või Loo konto vestlusega liitumiseks.

Re: Raadiojaam-lällar

22.11.2016 13:48
#67
Arvo.A kirjutas: Huvitav, kas see jaam on selle raha eest töövõimeline?
www.autogadgets.ee/et/a/midland-alan-199-a

Kindlasti töötab, aga mina soovitaks jaama millel on peal auto squelch. Kuna õhus on segajaid palju, siis ei pea ise kogu aeg tundlikusega mängima :)
CARTHAGO CHIC E-LINE I 50 YACHTING EDITION
Klubi Eesti Karavan liige nr. 670; 999

Palun Sisene või Loo konto vestlusega liitumiseks.

Re: Raadiojaam-lällar

22.11.2016 14:09
#68
Seda küll. Aga milline valida tohutust antennide valikust? Ilmselt teen ise kronsteini ja kinnitan katuseraami külge ega hakka jamama metallplaatide kleepimisega, seega valikusse jäävad tavalised katust läbistavad antennid, aga mida jälgida ostmisel?

Palun Sisene või Loo konto vestlusega liitumiseks.

Re: Raadiojaam-lällar

22.11.2016 19:45 - 22.11.2016 19:55
#69
Arvo.A kirjutas: Seda küll. Aga milline valida tohutust antennide valikust? Ilmselt teen ise kronsteini ja kinnitan katuseraami külge ega hakka jamama metallplaatide kleepimisega, seega valikusse jäävad tavalised katust läbistavad antennid, aga mida jälgida ostmisel?

Sellisel juhul vaata spetsiaalne matkaka antenn, sellel pole metallpinda alla vaja(targemad kommenteerivad?) Vähemalt mina mingit vahet oma praegusega ei tähelda. Vahetasin ära, sest asjade paigutus katusel muutus ja siis ei sobinud enam.
Kui hästi meenutan ja otsin, siis on mul kuskil äkki alles.
Oli mingisugune pool aastat mul raami küljes.
Selline siis:
tehnoturg.ee/antennid/gl-27-black-1140mm-stats-alus-4m-kaabel-sirio.html
CARTHAGO CHIC E-LINE I 50 YACHTING EDITION
Klubi Eesti Karavan liige nr. 670; 999
Viimati muutis: 22.11.2016 19:55 Imre.

Palun Sisene või Loo konto vestlusega liitumiseks.

Re: Raadiojaam-lällar

22.11.2016 20:06
#70
Imre kirjutas:
meelis kirjutas: Inverter on tõesti täitsa OK. Kas kohe uuena olid need jamad? Kust lällari toide tuleb?

Kõik on nii nagu räägid, ainuke, et antennikaablit ise ei paigaldanud. Tõenäoliselt liigub sama kanalit pidi 220 kaabliga. Ise kahtlustan, et äkki on kuskil seina sees jätkatud antennikaablit. Olen nende lällaritega kokku puutunud 1993-st aastast ja sellel ajal oli parim tulemus mis kätte saime 2 rekka vahel 15-16 km :)
Ja selle matkakaga pole mina seda toimima saanud :( Olen proovinud erinevaid antenne ja erinevaid asukohti, aga tulem on suhteliselt sarnane. Küll on antennikaabel koguaeg sama olnud.


Proovi lisaks eraldi magnetantenniga, kas asi parem?

Palun Sisene või Loo konto vestlusega liitumiseks.

Re: Raadiojaam-lällar

22.11.2016 20:32
#71
Mul ongi nüüd metallplaadi peal magnetantenn :)
CARTHAGO CHIC E-LINE I 50 YACHTING EDITION
Klubi Eesti Karavan liige nr. 670; 999

Palun Sisene või Loo konto vestlusega liitumiseks.

Re: Raadiojaam-lällar

22.11.2016 20:43
#72
Imre kirjutas: Mul ongi nüüd metallplaadi peal magnetantenn :)

Ma mõtlesin just sellesmõttes magnetantenni, et ka uue kaabliga, kasvõi ajutiselt, et saada selgust kas segajad jäävad või kaovad.

Palun Sisene või Loo konto vestlusega liitumiseks.

Re: Raadiojaam-lällar

22.11.2016 21:10
#73
Praegu auto talvekorteris, eks kevadel peab proovima.
CARTHAGO CHIC E-LINE I 50 YACHTING EDITION
Klubi Eesti Karavan liige nr. 670; 999

Palun Sisene või Loo konto vestlusega liitumiseks.

Re: Raadiojaam-lällar

23.11.2016 16:59 - 23.11.2016 17:00
#74
Merx- mis isendiga tegu, kes toodab? Poolakad?
www.autogadgets.ee/et/a/merx-symfonia-i-300m-multi
Viimati muutis: 23.11.2016 17:00 Arvo.A.

Palun Sisene või Loo konto vestlusega liitumiseks.

  • Egau
  • Egau avatar Teema autor
  • Pole saidil
  • Foorumi guru
  • Foorumi guru
  • t. 5030540 fotograafiateenused, raadioinsener
  • Postitusi: 426

Re: Raadiojaam-lällar

24.11.2016 12:41
#75
Imre kirjutas: Sellisel juhul vaata spetsiaalne matkaka antenn, sellel pole metallpinda alla vaja(targemad kommenteerivad?) Vähemalt mina mingit vahet oma praegusega ei tähelda. Vahetasin ära, sest asjade paigutus katusel muutus ja siis ei sobinud enam.
Kui hästi meenutan ja otsin, siis on mul kuskil äkki alles.
Oli mingisugune pool aastat mul raami küljes.
Selline siis:
tehnoturg.ee/antennid/gl-27-black-1140mm-stats-alus-4m-kaabel-sirio.html
Ei hakka siin laskuma antenniteooria keerulistesse nüanssidesse, kuid üldiselt on teada, et antenn on seda efektiivsem, mida pikem see on. Pikkus peab olema võrreldav kasutatava sageduse lainepikkusega. Lällari puhul on see 11m. Autodel kasutamisel on selle pikkusega arvestamine võimatu ja seega tehakse antenne, mis on nn. lühendatud pikkusega, kus püütakse antenni max. effektiivsus saavutada ka lühematel pikkustel. Seejuures on parim variant autol selline, kus antenni üheks komponendiks on auto metallkere. Seega mida pikem seda tüüpi antenn, seda efektiivsem. Võimalik on ka teist tüüpi antennid, nagu siin toodudki, kuid nende efektiivne pikkus on võrreldes eelmistega kaks korda lühem. Seega on 1 meetrine varras, mis töötab iseseisvalt ilma auto keret kaasamata samaväärne 0,5 meetrise antenniga, mis kasutab autokeret oma töös.
Seega kas on soovi saavutada pikim side autode vahel või lihtsalt võimalus kahe üksteise järel sõitva auto vahel rääkida. Pikima side saavutamiseks peaks kindlasti kasutama antenni, mis kasutab ka autokeret ära või siis vähemalt on selle petmiseks lisatud katusele metallplaat kereimitatsiooniks. Siit ka seletus sellele, miks rekkajuhid kuulevad teineteist alles siis kui ka juba näevad - nad kasutavad lühikesi antenne, mis on kerest isoleeritud ja tavaliselt kusagile peegli vms. külge keeratud.
Kui pikka antenni ei taha panna, võiks edukalt kasutada hoopis ultralühilaine nn. PMR saatjaid - 70 cm diapasooni käsisaatjaid ja pole mingit lisaantenni vaja. 500 meetrine tööraadius tagatud.
Ise kasutan 1,5 m antenni ML-145 mis on plekkkatusele kinnitatud ja sellega on 10-15 km side garanteeritud. Olen saanud ka 20 km kauguselt teise autoga ühendust. Muidugi peab antenn olema perfektselt häälestatud, st. SWR peab olema 1 lähedane (vt. eespool selles teemas toodud viidet).
Tervitustega
Egau

Palun Sisene või Loo konto vestlusega liitumiseks.

Moderaatorid: Ivar Kalev