Chevy Jamboree 1984

Chevy Jamboree 1984

11.06.2014 21:33
#1
Tekkis küsimus targematele. 30 aastat on möödas ja katus tahab tegemist. Enne mind on seal kindlasti erinevaid
tihendamisi tehtud ja mis seal all täpsemalt on, pole teada. Kuna on märgata pragunemist, siis et kõige halvemast end ja maja hoida, küsimus.
Mis vahendiga soovitate, peaks selle vanuri liitekohad katusel katma et need siis ikka mõne aasta vastu peaks.

Allpool mõned pildid illustratsiooniks:







Lisatud failid:

Palun Sisene või Loo konto vestlusega liitumiseks.

Re: Chevy Jamboree 1984

11.06.2014 22:23
#2
mina kraabiks ja puhastaks selle vana jura sealt kõik ära, "pahteldaks" need liited uuesti mingisuguse liim-massiga üle ja ühtlasemaks ning siis kataks kogu katuse paksema kile-kleebisega.
Kui suureks saan hakkan ise sõitma - vohh!

Palun Sisene või Loo konto vestlusega liitumiseks.

Re: Chevy Jamboree 1984

11.06.2014 23:32 - 11.06.2014 23:33
#3
Väga hea. Osa katusest on alumiinium, osa plastik. Üleminekukohti on palju. Palju on ka katuseluuke, antenne, konditsioneer jms. Ehk siis silumist oleks ohtralt. Mis mass see pahteldamiseks sobiks ja milline oleks kile mida panna? Kas see kile pärast käimist kannatab?

Lisaks tahaks tulevikus mõne päikesepaneeli katusele panna. Kas ma peaks seda katust tehes kuidagi ette nägema - valmistama?
Viimati muutis: 11.06.2014 23:33 Soonetasuja.

Palun Sisene või Loo konto vestlusega liitumiseks.

Re: Chevy Jamboree 1984

12.06.2014 01:37
#4
Päris ilmekad pildid. Ilmselgelt vale materjali on kasutatud. Või on aastatepikkune päike materjalist jagu saanud ja plastifikaator lendu läinud.
Saan aru, et antenn on plekist osa peal? Vähemalt see antennitüüp seda nõuab.

Liitekohta tuleks panna mingit kummilaadset segu. Plastikul ja alumiiniumil on erinevad paisumistegurid. Mina olen kõik katustesse tehtud augud tihendanud Würthis müüdava toorkummiseguga. Peal on kiri tiivistemassa. Kui ära kuivab, siis lõikad teda noaga nagu tavalist kummi. Viimased 20 aastat pole ükski majaomanik veekahjustuste eest hüvitist nõudnud. Korra mind küll ehmatati aga siis selgus, et äravoolus oli kajaka laip ees ja katusel 40 cm vett. Kahjuks tuli abikõne oktoobris ja siis ei olnud enam isu vanni minna. Augustis oleks jummala äge seal solistada olnud. Seda on musta ja halli värvi kindlasti. Halli pole ma kunagi ise kasutanud.

Palun Sisene või Loo konto vestlusega liitumiseks.

Re: Chevy Jamboree 1984

12.06.2014 01:43
#5
Mina päiksepaneelide jaoks ettevalmistusi ei teeks. Kasvõi mõõdud muutuvad mingil põhjusel. Samuti teed kaabli läbiviigu ikka siis, kui on selge, missugune kaabel ja kustpoolt sobivam on. Erinevus on juba siis, kui paned ühe asemel 2 paneeli. Küll aeg annab arutust.

Palun Sisene või Loo konto vestlusega liitumiseks.

Re: Chevy Jamboree 1984

12.06.2014 09:02
#6
See Würthi tiivistemassa võib päris hea mõte olla. Olen seda ise ka kasutanud. Minu jaoks oli see algselt küll tiigipuust põranda paigalduseks mõeldud, panin wc-poti esisele põrandale. Kui nüüd mõelda, et tiigipuu on "rasvane" ja haakub jäägitult, siis plastid/alumiiniumid ei tohiks üldse probleem olla. Aga arvestada tuleks, et toote juurde tuleb osta eraldi purk kruntmaterjaliga - primer (vist oli 200 ml). See jätab alusmaterjalile väga tugeva kleepuva pinna.
Klubi Eesti Karavan liige nr 652

Palun Sisene või Loo konto vestlusega liitumiseks.

  • Egau
  • Egau avatar
  • Pole saidil
  • Foorumi guru
  • Foorumi guru
  • t. 5030540 fotograafiateenused, raadioinsener
  • Postitusi: 426

Re: Chevy Jamboree 1984

12.06.2014 11:34
#7
meelis kirjutas: Mina päiksepaneelide jaoks ettevalmistusi ei teeks. Kasvõi mõõdud muutuvad mingil põhjusel. Samuti teed kaabli läbiviigu ikka siis, kui on selge, missugune kaabel ja kustpoolt sobivam on. Erinevus on juba siis, kui paned ühe asemel 2 paneeli. Küll aeg annab arutust.
Mina vastupidi, teeks ettepaneku päikesepaneelide tarbeks paigaldada 2 risti alumiiniumtala katusele päikespaneelide kinnitamiseks tulevikus. Nende omavaheline kaugus võiks olla sõltuvalt tulevikus planeeritavatest paneelidest nii 75-100 cm. Paneelid peaks olema katusest eemal, et saaksid jahutust, siis töötavad effektiivsemalt.
Juhtmete läbiviigu teeks ka ära ja katusele paneks hermeetilise elektrikarbiku (saab elektritarvete poest), kuhu siis hiljem lihtne ja hea päiksepaneele ühendada. Juhe katuselt autosse peaks olema vähemalt 6 ruutmillise ristlõikega.
Tervitustega
Egau

Palun Sisene või Loo konto vestlusega liitumiseks.

Re: Chevy Jamboree 1984

12.06.2014 11:40
#8
Kui paned hermeetilise karbiku hermeetiliselt katusele kinni, siis peale kaabeldust lase kaablite auk kindlasti hermeetikut täis. Minu masinal oli paigalduses jäänud see tegemata ja kahjuks oli karbik lahti tunud ja enne aru ei saanud, kui vihmavesi oi riidekapis.
Klubi Eesti Karavan liige nr 652

Palun Sisene või Loo konto vestlusega liitumiseks.

Re: Chevy Jamboree 1984

12.06.2014 19:25
#9
Soonetasuja kirjutas: Väga hea. Osa katusest on alumiinium, osa plastik. Üleminekukohti on palju. Palju on ka katuseluuke, antenne, konditsioneer jms. Ehk siis silumist oleks ohtralt. Mis mass see pahteldamiseks sobiks ja milline oleks kile mida panna? Kas see kile pärast käimist kannatab?

Lisaks tahaks tulevikus mõne päikesepaneeli katusele panna. Kas ma peaks seda katust tehes kuidagi ette nägema - valmistama?

ma mõtlesin, et selle liim-massiga nt. suvaline polüuretaan liim mis kannatab temperatuuri
tasandada sujuvamaks igasugused liistude servad ja muud astmed

ning kileks mõtleisn korralikku autode kleepimiseks kasutatavat kleebist - see kannatab kõike
lisaks annab aluspinnale ja liimile UV kaitse !

kilega teed "mökerdatud" asja jälle visuaalselt ilusaks ehk ei pea häbenema kui autot 2.korruse aknast vaatad :whistle:
Kui suureks saan hakkan ise sõitma - vohh!
Järgnev(ad) kasutaja(d) tänas(id) sind: Soonetasuja

Palun Sisene või Loo konto vestlusega liitumiseks.

Re: Chevy Jamboree 1984

12.06.2014 19:34
#10
Ivar Kalev kirjutas: Kui paned hermeetilise karbiku hermeetiliselt katusele kinni, siis peale kaabeldust lase kaablite auk kindlasti hermeetikut täis. Minu masinal oli paigalduses jäänud see tegemata ja kahjuks oli karbik lahti tunud ja enne aru ei saanud, kui vihmavesi oi riidekapis.

Elektroskandia poes oli müügil nn. silikooni tuubis dielektriline "mögin" mida sai lasta just harukarpide jms. asjade sisse kus oli vaja kaitsta elektrilisi ühendusi niiskuse eest
asi ei kuiva ära ja on läbipaistev
hiljem saab igal ajal seal sees teha vajadusel testriga mõõtmisi ja vajadusel saab jälle väga lihtsalt kontaktid välja kaevata kui on vaja ringi ühendada.

oli selline oma olemuselt nagu värskelt tuubist lastud silikoon.
Kui suureks saan hakkan ise sõitma - vohh!

Palun Sisene või Loo konto vestlusega liitumiseks.

Re: Chevy Jamboree 1984

12.06.2014 19:50
#11
Pidasin silmas kaablite läbiviiku katusest (selles kaabliühendusi ei ole).
Klubi Eesti Karavan liige nr 652

Palun Sisene või Loo konto vestlusega liitumiseks.

Re: Chevy Jamboree 1984

12.06.2014 20:23
#12
Ivar Kalev kirjutas: Pidasin silmas kaablite läbiviiku katusest (selles kaabliühendusi ei ole).

no jah jutt oli enne karbikust ja ühendustest selle sees - ehk sain valesti aru
aga ehk oleks mõistlik teha ka läbiviik karbiku alt läbi katuse ?
Kui suureks saan hakkan ise sõitma - vohh!

Palun Sisene või Loo konto vestlusega liitumiseks.

Re: Chevy Jamboree 1984

12.06.2014 20:43
#13
Jah, läbiviik karbiku alt läbi katuse.

Selline karbik:



Siit saab kahe paneeli kaablid korraga kuuti.
Klubi Eesti Karavan liige nr 652

Palun Sisene või Loo konto vestlusega liitumiseks.

Re: Chevy Jamboree 1984

12.06.2014 21:06
#14
Katust hakkad parandama siis küsi liimmasi uve kindlust. Würtis on üks uve kindel ja mõnevõrra kallim ka.
Vana silikoni puhastamisek küsi würdist rooste puhastus kettast, se ei ummistu ära. Näeb välja käsna laadne.

Palun Sisene või Loo konto vestlusega liitumiseks.

Re: Chevy Jamboree 1984

12.06.2014 23:37 - 12.06.2014 23:43
#15
Egau kirjutas:
meelis kirjutas: Mina päiksepaneelide jaoks ettevalmistusi ei teeks. Kasvõi mõõdud muutuvad mingil põhjusel. Samuti teed kaabli läbiviigu ikka siis, kui on selge, missugune kaabel ja kustpoolt sobivam on. Erinevus on juba siis, kui paned ühe asemel 2 paneeli. Küll aeg annab arutust.
Mina vastupidi, teeks ettepaneku päikesepaneelide tarbeks paigaldada 2 risti alumiiniumtala katusele päikespaneelide kinnitamiseks tulevikus. Nende omavaheline kaugus võiks olla sõltuvalt tulevikus planeeritavatest paneelidest nii 75-100 cm. Paneelid peaks olema katusest eemal, et saaksid jahutust, siis töötavad effektiivsemalt.
Juhtmete läbiviigu teeks ka ära ja katusele paneks hermeetilise elektrikarbiku (saab elektritarvete poest), kuhu siis hiljem lihtne ja hea päiksepaneele ühendada. Juhe katuselt autosse peaks olema vähemalt 6 ruutmillise ristlõikega.

Mina ei paneks just lähtuvalt sellest, et plaanid võivad muutuda (värske bussiomanik), tooted muutuvad jne. Eriti just siis, kui mõtted natuke tooremad on. Selle juhtmete ühendamise karbi saab ilmselt panna mitmesse kohta. Ise kasutaks võimalikult lühikesi juhtmeid paneelist harukarpi. Hiljem, kui idee küps ja toode välja valitud või ostetud, saad seal katusel kõike reaalselt paigutades pildi, mismoodi kõige parem oleks.
Näiteks on hea hinnaga uus paneelitootja, kelle mõõt napilt sinu paigutatuga ei sobi või leiab tootja, et alates järgmisest aastast toovad juhtmed paneelist välja teisest kohast. Aga teistpidi paneeli panna jälle ei kannata jne, jne. Minu jutt võib kõlada pessimistlikult aga ma saan aru, et selle bussi juures on päris palju tööd vaja teha ja ma kahtlustan, et see paneelide panek jääb nimekirja tagumisse otsa.
Mul tuleb aeg-ajalt ise mingi toode välja mõelda-kokku panna ja arvesta palju sa arvestad, reaalselt asju kokku lapates avastad ikka mingi pisiasja, mis kahe silma vahele jäi.
Viimati muutis: 12.06.2014 23:43 meelis. Põhjus: Kirjavikad

Palun Sisene või Loo konto vestlusega liitumiseks.

  • Egau
  • Egau avatar
  • Pole saidil
  • Foorumi guru
  • Foorumi guru
  • t. 5030540 fotograafiateenused, raadioinsener
  • Postitusi: 426

Re: Chevy Jamboree 1984

13.06.2014 00:00
#16
meelis kirjutas: Ise kasutaks võimalikult lühikesi juhtmeid paneelist harukarpi. Hiljem, kui idee küps ja toode välja valitud või ostetud, saad seal katusel kõike reaalselt paigutades pildi, mismoodi kõige parem oleks.
Näiteks on hea hinnaga uus paneelitootja, kelle mõõt napilt sinu paigutatuga ei sobi või leiab tootja, et alates järgmisest aastast toovad juhtmed paneelist välja teisest kohast...
Juhtmete pikkus pole nii kriitiline, kui on piisavalt jämedad. Katusest akuni bussis sees on juhtmed ilmselt oluliselt pikemad(?). Paneelidel on tavaliselt samuti väljaviik, mille külge ühendatakse juhtmed. Sinna saab siis panna just sobiva pikkusega uued.Ühenduse karbik peaks olema nii suur, et mitme paneeli juhtmed sinna ühendamiseks ära mahuks. Karbikust juhtmed läbi põhja ja läbi bussi katuse sisse, siis pole hermetiseerimisega probleeme. Paneelidest karpi tulevad sisseviigud pole nii probleemsed ja kui sinna ka niiskus sisse läheb, pole samuti häda midagi, sest pinge ju vaid ca 15V. Tähtis, et vaid lausa vesi sees ei loksuks. Muidugi parim oleks kui päris kuivaks jääb.
Põikirelsid tuleks panna just arvestusega, et suvalised paneelid saaks sinna kinnitada.
Tervitustega
Egau

Palun Sisene või Loo konto vestlusega liitumiseks.

Re: Chevy Jamboree 1984

13.06.2014 00:08
#17
Milleks teha juhtmete ühendused karbikus, kui võib mõlema paneeli (kui on 2 tk) omad viia korraga kontrolleri klemmidele? Mul on nii. Siis jäävad ära üleliigsed ühendused.
Klubi Eesti Karavan liige nr 652

Palun Sisene või Loo konto vestlusega liitumiseks.

  • Egau
  • Egau avatar
  • Pole saidil
  • Foorumi guru
  • Foorumi guru
  • t. 5030540 fotograafiateenused, raadioinsener
  • Postitusi: 426

Re: Chevy Jamboree 1984

13.06.2014 00:15
#18
Ivar Kalev kirjutas: Milleks teha juhtmete ühendused karbikus, kui võib mõlema paneeli (kui on 2 tk) omad viia korraga kontrolleri klemmidele? Mul on nii. Siis jäävad ära üleliigsed ühendused.
Lihtsam läbi katuse viia ja hermetiseerida. Samuti lihtne kontrollida ka ja vahetada/demonteerida.
Eriti veel siis, kui täpselt pole veel selge, millised paneelid katusele tulevad.
Tervitustega
Egau

Palun Sisene või Loo konto vestlusega liitumiseks.

Re: Chevy Jamboree 1984

13.06.2014 10:17
#19
Ma tegin nii...ostsin poest karbiku, panin läbipaistva Würthi silikooni vahele ja kinnitasin 3-e roostevaba kruviga kinni.

Palun Sisene või Loo konto vestlusega liitumiseks.

Re: Chevy Jamboree 1984

13.06.2014 15:31 - 13.06.2014 15:35
#20
Mina pidasin lühikestest kaablitest rääkides silmas seda, et katusel ei tolgendaks pikalt. Vähem muret korraliku kinnitusega. Muidu teeb mõni tiba jämedam puuoks ai-ai. Ideaalis oleks paneeli väljundist karbikuni 20-30 cm. Ühenduse teeks ka katusel karbikus. Karbiku võtaks tiba suurema. Just seetõttu, et hiljem ei peaks palju lõhkuma, kui midagi vahetada-kontrollida vaja. Ühenduskohad tinutaks korralikult kokku ja isoleeriks termokahaneva liimitoruga või siis kasvõi isevulkaniseeruva kummiteibiga. See kummiteip peab päris hästi ilmastikule vastu. Siiani on kõik ühendused igihaljaks jäänud. Juhtmete otse kontrollerisse viimine pole samuti paha, sest igasugused ühendused on lisarisk. Ja juhtmed peavad tõesti olema õige jämedusega või grammivõrra rohkemgi.
Viimati muutis: 13.06.2014 15:35 meelis.

Palun Sisene või Loo konto vestlusega liitumiseks.

Re: Chevy Jamboree 1984

14.06.2014 12:30 - 14.06.2014 12:38
#21
Würthis käidud, silikoon, puhastusketas jms ostetud. Jääb nüüd oodata head ja kuiva ilma.

Päikesepatareid on hetkel level2. Jätan kõik head soovitused meelde. Praegu on veel pakiline aknad korralikult tihendada. Eriti mis jäävad teisele korrusele. Originaalis on tihendina kasutatud toorkummi. Lugesin netist et see on siiamaan vanade automajade taastamisel vajalik materjal.
Kas keegi oskab soovitada kus Eestist võiks toorkummi riba osta?
Netist otsing Eesti kohta ei anna tulemust.
Muidu nt. Amazonis on see täitsa saadaval ja isegi mitmes toonis.
Viimati muutis: 14.06.2014 12:38 Soonetasuja.

Palun Sisene või Loo konto vestlusega liitumiseks.

Re: Chevy Jamboree 1984

14.06.2014 19:10
#22
Küsi würdist midagi sarnast asja on seal silma jäänud.

Palun Sisene või Loo konto vestlusega liitumiseks.

Re: Chevy Jamboree 1984

18.06.2014 00:36
#23
Klubi Eesti Karavan liige nr 652

Palun Sisene või Loo konto vestlusega liitumiseks.

Moderaatorid: Ivar Kalev