Liitjum aku?

Liitjum aku?

24.06.2019 20:48
#1
Kas on kogemusi? Kui suurt voolu annab tarbida, kas 100A vool on reaalne või teeb akule liiga?

Palun Sisene või Loo konto vestlusega liitumiseks.

Re: Liitjum aku?

25.06.2019 19:29
#2
Tavaliselt pool mahtuvusest pakuvad ehk 100Ah aku puhul 50A pikaaialiselt, aga kui otsida leiab ka teistsuguseid.

Palun Sisene või Loo konto vestlusega liitumiseks.

Re: Liitjum aku?

05.08.2019 10:04
#3
Suurt voolu saab Liitium titanaat akudest , näiteks Lithium Titanate Oxid Battery, 2.3V 40AH kuni 400A lühiajaliselt
www.akromex.com/eshop/product.php?id_product=320
Suured voolud eeldavad ka suure ristlõikega juhtmeid ja vastavaid lüliteid.

Palun Sisene või Loo konto vestlusega liitumiseks.

Re: Liitjum aku?

07.08.2019 11:23 - 07.08.2019 11:47
#4
6x78 = 468EUR tuleks 40ah aku, liiga kallis, kaal 7,5kg. 200ah tuleb odavam, olgugi, et saab ainult 300A tarbida. Kui starterile siis küll, piisab ka 80ah kui annab 800A voolu. See on samas raiskamine. Kusagil on kirjutatutud super kondensaatoritest, pidid veelgi efektiivsemad ja töökindlamad olema. Hetkel 2x120ah aku ja 2-ne aasta kannatab tühjendada kuni 100ah ja kõik ehk alla poole mahutavusest.
Viimati muutis: 07.08.2019 11:47 tiit.

Palun Sisene või Loo konto vestlusega liitumiseks.

Re: Liitjum aku?

07.08.2019 21:07
#5
Kuidas nende liitium akudega tulekindlusega lood on? Need on ju sellised, et kui kontrollelektroonika otsustab saba anda võivad põlema minna.
CNC freesimistööd 3D printimine www.vigurpuit.ee

Palun Sisene või Loo konto vestlusega liitumiseks.

Re: Liitjum aku?

07.08.2019 21:15
#6
Sellest pole palju räägitud, samas ka käsitööriistadel ja arvutitel on liitium akud. Vahel mõni põleb maha, plahvatab. Siis palju juttu......Garantii on ainult akule kui aku tõttu põleb maha camper ja kõrval asuv elamu siis garantiist pole juttugi.

Palun Sisene või Loo konto vestlusega liitumiseks.

Re: Liitjum aku?

08.08.2019 01:17
#7
Esmalt soovitan pealkirjas kasutada sõna liitiumaku. Just selleks, et hiljem otsinguga teema välja tuleks.

Soovitan sisestada Googles otsingus "lithium battery exploded". Seal on päris palju vaatamist.
Siis näete, mis ohud selle akuga kaasnevad.
Olen neid müünud ilmselt mitmeid tuhandeid ja ainult korra on üks laadimise ajal pilbasteks lennanud. Lihtsalt korralik pauk ja inimene ainult ehmatas.
Sestap ma väga ei soovita neid laadida ja ise samal ajal kodust ära minna.

Olen ka natuke uurinud, mis seal karu kõhus on.Olen mitmeid lahti lõhkunud ja nendega manipuleerinud.
Aku toimimist kontrollib pisike elektroonikaplaat, mis neid elemente tasakaalustab ja ohutuse eest vastutab.
Kui pinge langeb alla teatud määra, siis kontroller katkestab ühenduse. Just selleks, et akut säästa.
Kui selline aku seisab teatud aja veel, siis tema ellu äratamine on küsitav. Aga võimalik.
Teatud piirist allapoole piinates läheb element tuliseks ja hakkab erituma atsetooni lõhnaga gaas. Ju see siis ongi see, mis pauku teeb.

Sellest lähtuvalt pole eriti mõtekas ise üksikutest elementidest midagi kokku ehitada, kuigi võib alguses ahvatlevana tunduda.
14,4V liitiumakud täitsa olemas.Olen neid mitmes poes näinud aga ei ole väga detailidesse süvenenud.
Kaalu poolest ok aga hind ka krõbe.

Palun Sisene või Loo konto vestlusega liitumiseks.

Re: Liitjum aku?

08.08.2019 10:30
#8
Super kondensaator?? Kas neile on vihjeid. On samuti 14,1 - 14,4V blokkidena ja seal peaks olema laadimine tühjendamine ohutum. Ka 100% tühjalt seistes ei tohiks rikneda samuti suure vooluga tühjendamisel.

Palun Sisene või Loo konto vestlusega liitumiseks.

Re: Liitjum aku?

08.08.2019 13:06
#9
Kondensaatorid on head näiteks akude abistamisel mootori käivitamsel.
Samuti on neil suur laadimiste ja tühjendamiste tsüklite arv ning lai
temperatuuride vahemik, pliiaku hakkab juba alla -20 C `surema.
Energiamahutavuse kohta on
hea võrdlustabel mis on lisatud`

Lisatud failid:

Palun Sisene või Loo konto vestlusega liitumiseks.

Re: LiFePO4 aku

14.08.2021 19:51 - 14.08.2021 23:07
#10
Elustaks vana teema. LiFePO4 AKU.
Olen olnud nüüd paaril nädalal mõned õhtud otsinguil, millega asendada vanaks jäänud 140Ah Varta geelaku. Et kaalu kergemaks saada, siis otsus oli LiFePO4 aku kasuks.
Siit aga mitmed küsimused. Nagu ma aru saan, siis kahte ühesugust väiksema mahtuvusega osta ei tasu? ( Saaksin nendega parema paigutuse ja kaalujaotuse, hoolmata jämedate juhtmete vedamise vajadusest)

Paljud tootjad küll lubavad paralleelset ühendust, aga mul on inverter 2000W (max.4000W)
Selgus, et 100Ah aku kannatab ainult 1000-1100W inverterit, 85% kasuteguri juures. Akude paralleelsel ühendamisel jääb lubatud koormus samaaks. Konditsioneeri käivitusmoment paneks siis juba tööle aku kaitsesüsteemi.

Kas sellisel juhul on valikus ainult akud alates 200Ah ?

Samuti on küsimuseks see, et osade tootjate akud võib panna kohe tavalise pliiaku asemele, ilma mingeid laadimisvoolu muudatusi tegemata. Kõik toimub aku sees.

Ning muidugi peaküsimus on see, et millist akut keegi soovitab? Hinnapiir võiks jääda kuni 3000.- eur, nii et päris suurte marine variantide peale ei läheks.
Kaal soovitavalt mitte üle 30kg, aga sellest vähem on veel parem. Kuni 25kg oleks juba super.

Olen vaadanud ka reimo kataloogist, aga seal vahelduvad nii asjad kui saadavus viimasel ajal müstilise kiirusega.
Inverteri jaoks vist sobivat step-up konverterit ei leia, seega kas peaks volte olema nagu tavaakul?
Enamuse LiFePO4 akude juures on aga kiri 12,8V , ehk siis kuidas neid üldse sel juhul koos inverteriga  kasutatakse?

Uuemad mudelid on koos BMS (Batterie-Management-System) kontrolleriga. Kas see peaks olema samuti üheks valikukriteeriumiks?
 
Bussisõit kaitseb keskkonda

.
Viimati muutis: 14.08.2021 23:07 eavp.

Palun Sisene või Loo konto vestlusega liitumiseks.

Re: LiFePO4 aku

15.08.2021 15:24
#11
Neid akusid tulebki iga kuiselt uusi. 280Ah olen näinud et pannakse ühe Fiati istme alla. Aga elu ju edasi läinud nüüd juba 200Ah akust 200A lühialaliselt ja 100A pidevalt lubatakse. Ka on külmakindlad(mad) olemas. BMS on täna valmis akudel pea alati küljes: Victonenergy vist välja arvata  mille ostmisest ei saa mina aru. Kolmada tootja elemedid oma sinises karbis lihtsalt.
Kui kontroll seade nt 12.8V on aku täis auto enda AGM peaks mul nt 12.4-12.7 näitama. Palju huvitavam on laadimine sest siis tahab 14.4V vahest ka rohkem ja seda ei pidanud autogeneraator koormuse alla tahtma välja anda nii et eraldi laadmisseade. Ka peab üle vaatama ju 230V laadija sest pinge ja laadimiskurv ei sobi tihti lithiumakule. 

liotron  puhul räägiti et kohe tuleb 300Ah fiati istmealune aku. Äkki Düsseldorfi messil näitavad.

Palun Sisene või Loo konto vestlusega liitumiseks.

Re: LiFePO4 aku

15.08.2021 20:58 - 15.08.2021 20:58
#12
Campingwagner on küll hea müüja aga kahjuks puudub mul saksamaa aadress, kust selle kasvõi DPD järgi minekuga eestisse saaks. . Eestisse igatahes 21 kg asja nad juba ei saa, lingil oleva 16 kg aku puhul on nõus ka saatmisega.
Samas võib see ka mingi viga olla, sest seda 14kg akuga asja nad ei saada Ecoflow Delta 1300 Lithium Powerstation
 2x 16 kg aku saatmine ei paista aga olevat  probleem, ainult saatekulu läheb 2x suuremaks. Raskemaid asju on neilt vist üldse võimatu eestisse osta, kunagi  jäi seepärast (neilt) ostmata õige käelisusega WC ja suurem külmik. Kuigi ühe laskis isegi ära vormistada, aga enne tuli kiri, et nad ikkagi ei saada ja et see oli viga.

Reimo on küll kallim, aga saatekulud lisanduvad alles üle 2 meetri pikkuse asja korral (50.- eur tüki pealt)
Victron Energy kasuks oleks rääkinud ainult see, et neilt on juba paneelid ja kontroller. Õnneks mitte laadija ega ka Inverter.
 
Bussisõit kaitseb keskkonda

.
Viimati muutis: 15.08.2021 20:58 eavp.

Palun Sisene või Loo konto vestlusega liitumiseks.

Re: LiFePO4 akud

16.08.2021 10:06
#13
Soovitaks LiFEPO4 akusid mille hinnad on viimasel ajal
allapoole tulnud, on ohutud ja on lisandunud ka külma ilmaga kasutatvad
akud näiteks  LIONTRON LiFePO4 12,8V 100Ah LXArctic smart BMS w. Bluetooth - Akromex

Palun Sisene või Loo konto vestlusega liitumiseks.

Re: LiFePO4 akud

20.08.2021 21:04
#14
akrom kirjutas: Soovitaks LiFEPO4 akusid mille hinnad on viimasel ajal
allapoole tulnud, on ohutud ja on lisandunud ka külma ilmaga kasutatvad
akud näiteks  LIONTRON LiFePO4 12,8V 100Ah LXArctic smart BMS w. Bluetooth - Akromex
 
Tellitud LIDUCSM12200LX LIONTRON LiFePO4 12,8V 200Ah under seat battery LX BMS w. BTLIONTRON LiFePO4 12,8V 200Ah under seat battery LX BMS w. BT
LIDUCSM12200LX
Kas keegi oskab nüüd head ja kokku sobivat 220V laadijat sinna juurde pakkuda?
Kas kellelgi on arvamusi või eelarvamusi selle toote (12V -230V-INVERTER-AKULA​ADIJA-UPS 1,5kW kohta?
 
Bussisõit kaitseb keskkonda

.

Palun Sisene või Loo konto vestlusega liitumiseks.

Re: LiFePO4 akud

16.09.2021 21:23
#15
Sain täna pakiautomaadist kätte LiFePO4 aku.
Laadijaks sinna juurde läks Noco GENIUSPRO 25A 6V/12V/24V akulaadija
Väidetavalt laadib 25A max ja on võimalus lülitada ka väiksemate akude laadimisele 5A reziimis. Tulede ja viledega isetark aparaat, aga õnneks aku tüüp tuleb panna käsitsi, meelde jääb viimati kasutatu.

Tundub et aku on vinge, julgen soovitada, sest kirjelduse järgi mahub kõik see 200A  Fiat autole istme alla, mis minu jaoks polnud küll oluline. Aku ostetud läbi siinse foorumi kasutaja t firmast www.akromex.com/

 
Bussisõit kaitseb keskkonda

.

Palun Sisene või Loo konto vestlusega liitumiseks.

Moderaatorid: Ivar Kalev