Elektrivarustus

Elektrivarustus

03.04.2019 10:55 - 03.04.2019 11:07
#1
Olen tripil, l-itaalias mõningad päevad kohapealne olnud. Algul oli vooluga kõik väga hästi, mahtuvusaku oli sõidu ajal laetud. 100w paneel on mul koguaeg katusel, eile tõstsin ka välja 90w lisapaneeli. Oli pilvine ilm aga erilist energiat küll ei kogunud. Telekas näiteks vedu ei võtnud. Oli vist õrna pilvisusega, kui mõõtsin, 100ne paneel andis otse kaablist 26v ja 90ne 22v. Mis põhjus võiks olla, kas pilves ilmaga ongi pea olematu laadimine või miski mul siin valesti? Lisan pildid laadimise kontrollerist, ehk keegi viitsiks lühidalt selgitada, millele ma peaks seal displayl tähelepanu pöörama. Kas sellisena nagu ta on on üldse laadimisasendis nö? Peab ta mingi konkreetse kuva peal olema või toimub laadimine koguaeg? Kas kontrolleri seadistus võib mul paigast ära olla? See on ikka ok, et 2 paneeli korraga järgi ühendan(punased ja mustad juhtmed kokku)? Kontrolleri võimsus 300w nagu aru saan. Pildid on tehtud pilves ilmaga.

Pildid: drive.google.com/folderview?id=1-qV0rROcfArhN3lFnSA1_Sf2RtXzhxiC
Viimati muutis: 03.04.2019 11:07 BlameTheWind.

Palun Sisene või Loo konto vestlusega liitumiseks.

Re: Elektrivarustus

03.04.2019 11:27
#2
Tere
Üldjuhul päikesepaneele niisama kokku ühendada ei tohi, ka mitte samatüübilisi.
Kui tahad kasutada kahte päikesepaneeli siis peab kontroller olema kahe sisendiga.
Kontrolleri seadistuste kohta pead vaatama mida ütleb konkreetselt sinu kontrolleri kasutusjuhend.

Tervitades
Autocamper team
+372 5100717 Urmas
Järgnev(ad) kasutaja(d) tänas(id) sind: Priit Peljo

Palun Sisene või Loo konto vestlusega liitumiseks.

Re: Elektrivarustus

03.04.2019 12:23
#3
Enne kui sellise ühenduse tegin vaatsin, et voldid läksid 22 peale. Panin nüüd nii, et üks paneel järgi. Kas see ühendus võib olla varem kirjeldatud kehva laadimise põhjuseks? Kahte sisendit mul pole, ilmselt võiks ka lahendus olla topelt kontroller?

Palun Sisene või Loo konto vestlusega liitumiseks.

Re: Elektrivarustus

03.04.2019 12:36
#4
Samatüübilised PV paneelid ühendatakse kokku kas jadamisi või järjestikku vastavalt sellele, kas vaja muuta voolu või pinge suurust süsteemis. Kokku ei ühendata üldjuhul eritüübilisi paneele kui neil on erinevad väljundpinged, voolud ja võimsused. Kontrolleri seadistustelt on näha, et akupinge on hetkel 14,7V ja PV off samuti 14,7, seega hetkel ilmselt laadimist ei toimu. Kontroller lülitab tarbijad taha kui akupinge on 12,2 ja tagant ära kui pinge on 10,5. Aga kasutajamanuaale selleks trükitaksegi, et neid lugeda. Kasvõi google aitab.
Järgnev(ad) kasutaja(d) tänas(id) sind: Ivar Kalev

Palun Sisene või Loo konto vestlusega liitumiseks.

Re: Elektrivarustus

03.04.2019 13:11
#5
Kontroller.
Isegi kui sul on täpselt identsed kontrollerid, ei soovitata ühendada nende kontrollerite väljundeid ühe ja sama akuga. Õige lahendus on üks kahe sisendiga kontroller.

Tervitades
Autocamper OÜ
Urmas

Palun Sisene või Loo konto vestlusega liitumiseks.

Re: Elektrivarustus

03.04.2019 13:42
#6
Tegelikult on olemas ka sellised spetsiaalsed vahetükid kuhu ühendatakse kaks päikesepaneeli ja selle vahetüki väljund ühendatakse kontrolleri sisendiga, nii et saab hakkama ka ühe kontrolleriga.

Tervitades
Autocamper OÜ
Urmas

Palun Sisene või Loo konto vestlusega liitumiseks.

Re: Elektrivarustus

03.04.2019 13:59
#7
Autocamper OÜ kirjutas: Tegelikult on olemas ka sellised spetsiaalsed vahetükid kuhu ühendatakse kaks päikesepaneeli ja selle vahetüki väljund ühendatakse kontrolleri sisendiga, nii et saab hakkama ka ühe kontrolleriga.

Tervitades
Autocamper OÜ
Urmas

Ei tea, kuidas mul seda siin kohapeal leida õnnestub aga saaksid ehk lingi anda või täpsustava info, mida peaksin otsima?

Palun Sisene või Loo konto vestlusega liitumiseks.

Re: Elektrivarustus

03.04.2019 14:37 - 03.04.2019 14:39
#8
Mainisin ennist, et üldjuhul ei ühendata eri paneele kokku ja lihtne põhjus on see, et süsteem hakkab töötama nõrgema paneeli järgi, kuid loomulikult keegi ei keela neid kokku ühendada. Siin pilt jada- ja paralleelühendusest. Pane nad paralleeli ja saad suurema voolu, kuid kaotad natukene pinges, aga see pole hetkel obligatoorne. Aga taoline füüsika tuleks enne reisile minekut selgeks teha, muidu tegeledki reisi ajal elektrifitseerimise, mitte reisimisega.

Lisatud failid:

Viimati muutis: 03.04.2019 14:39 Arvo.A.
Järgnev(ad) kasutaja(d) tänas(id) sind: Priit Peljo

Palun Sisene või Loo konto vestlusega liitumiseks.

Re: Elektrivarustus

03.04.2019 15:10
#9
Seda avastasingi et paneele kokku ühendades pinge langes. Ei tea miks see 14,7 näitas enne praegu on sama nr 13,2 kui aku pealt mõõdan siis 13,7. Kala leidsin ilmselt üles, muude montaazitööde tagajärjel mahtuvusaku juhtmed loksusid täiega. Jadaühendusse siis ka ei oleks õige paneele panna jah?

Siin muidu video, mille kärgi peaks vist tehase seadistust muutma:


Aku on mul: exide er350

Palun Sisene või Loo konto vestlusega liitumiseks.

Re: Elektrivarustus

03.04.2019 21:48
#10
Teleco valmistab päikesepaneele ja näiteks nende kataloogis on vastavad vidinad olemas. Vt. www.support-telecogroup.com/telecogroup/teleco/en/products/accessories/TSP-130W.asp , Accessories.

Tervitades
Autocamper OÜ
Urmas

Palun Sisene või Loo konto vestlusega liitumiseks.

Re: Elektrivarustus

03.04.2019 23:30
#11
Kui Sul on samasugune kontroller, nagu seal videos, siis jah ... sealt ei olegi mõtet palju loota. Lasin kunagi ühel elektroonikul sellise lahti harutada ja ta kirjeldas, "mis karul kõhus" ning egaseal suurt miskit ei olnud :) Näiteks radika asemel on tagapaneeliks olev õhuke plekitükk, mis oli paigaldatud peaaegu ilma termopastata jne-jne.

Kas seda on võimalik Sinu kontrolleril vaadata, mitme ampriga ta parasjagu akut laeb?

Palun Sisene või Loo konto vestlusega liitumiseks.

Re: Elektrivarustus

03.04.2019 23:44
#12
Lugedes seda kontrolleri teemat tuleb taas tõdeda vana tõde, et "kõik pole kuld, mis hiilgab". Ja tõesti tasub enne pikale reisile minemist kodus kõik aegsasti järgi proovida, kõige parem teha väike reis siinsamas Eestis, kasvõi Nuustakule. Sellest on siin foorumis juttu küll olnud. Jube tüütus on reisil tehniliste jamadega tegeleda.
Klubi Eesti Karavan liige nr 652
Järgnev(ad) kasutaja(d) tänas(id) sind: Priit Peljo

Palun Sisene või Loo konto vestlusega liitumiseks.

Re: Elektrivarustus

04.04.2019 00:01
#13
On ütelusi, et vigadest õpitakse... targemad lausa teiste kogemustest.
Samas ka ütelus, et... sured ikka lollina.
Mina jään ka sinna aukku, et lollina suren B)
Tervitades,
Priit Peljo
Klubi Eesti Karavan liige nr 748
★★★ Mobile office on road ★★★
www.teeseeise.ee/et
Tel 53315713

Palun Sisene või Loo konto vestlusega liitumiseks.

Re: Elektrivarustus

04.04.2019 00:05
#14
Karu kõhus olevaga tasub kindlasti kursis olla. Igasugust saasta liigub turul.
Mina otsustasin, et sel aastal ma mingi päiksenergia kinni püüan ja aku sisse topin.
Aga eeltöö tuleb teha korralik ja odava pahna kasutamist tuleb kindlasti vältida.
Kunagi ei maksa esimese leitud lahenduse ilust ennast pimestada lasta.
Teatud asjadel on oma hind ja päris tihti võrdub odav hind saastaga.See pole reegel aga erandid ongi erandid.
Ilma termopastata jahutus ütleb juba kõik toote kvaliteedi kohta.
Pigem kulutada sadakond eurot rohkem ja hiljem teema unustada.
Järgnev(ad) kasutaja(d) tänas(id) sind: Priit Peljo

Palun Sisene või Loo konto vestlusega liitumiseks.

Re: Elektrivarustus

04.04.2019 10:11 - 04.04.2019 10:25
#15
Probleem ehk sai nüüd kõrvaldatud, juhtmed ju loksusid. Pean nõustuma, cämperi ehitusel võib omajagu prohmakaid teha. Algajale ehitajale soovitaks kasvõi 100 euri konsultatsiooni eest maksta, see tasub hiljem ära. On lihtsalt rida asju, mida võhik ei oska ette näha. Netist ja foorumist paraku parimal kujul infot ei saa. Siinkohal poetaks kivi tegelt oskajate kapsaaeda, andke konsultatsioone algajatele asjahuvilistele, kasvõi tasulise teenusena. Eks saan nüüd veel kogeda, kuidas see elektrilahendus mul toimetab, vb peab jah millalgi kontolleri vahetuse peale mõtlema. Ampreid ma paraku mõõta ei saa. Eks kogemus nüüd näitab, teist paneeli saan aga kasutada kui auto varju pargitud.

Mu kontroller(cmtd-g2410) pole sama aga sama tootja ja arvaks et sarnane toode. Siin videos sarnane tehakse lahti:

Viimati muutis: 04.04.2019 10:25 BlameTheWind.

Palun Sisene või Loo konto vestlusega liitumiseks.

Re: Elektrivarustus

04.04.2019 11:18 - 04.04.2019 11:25
#16
Juhtmete korralik kinnitamine on ehk ka algajale jõukohane ilma konsultatsioonideta.
Vahel mõtlen, et kuidas küll ennevanasti hakkama saadi- internetti ei olnud ja kogu tarkus tuli raamatutest lugeda, koolis õpetajat kuulata või ise katse eksituse meetodil teha ning lihtsa talupojatarkusega läbi mõelda. Ega füüsikatundides olemine ka keelatud olnud. Aga kui tõesti keegi mõne ala inimene ei ole, siis on piisavalt firmasid, mis raha eest vajalikku teenust osutavad ning kõik juhtmed ja seadmed paika panevad. Kes tahab ise ehitada ning raha kokku hoida, peab ka ise tarkust otsima, mitte kapsaaeda kive pilduma.


Muuseas ka ampreid saad seal mõõta kui kuskile ampermeetri vahele ühendad.
Ja tegelikult pole üldse oluline, mis karu kõhus on, kuni karu tööd teeb. Kindel on aga see, et igasse elektroonikadetaili on tootmise ajal lisatud natukene suitsu ja ühel ilusal päeval tuleb see suits sealt välja.
Viimati muutis: 04.04.2019 11:25 Arvo.A.
Järgnev(ad) kasutaja(d) tänas(id) sind: Ivar Kalev, kaminahi

Palun Sisene või Loo konto vestlusega liitumiseks.

Re: Elektrivarustus

04.04.2019 11:34
#17
Cämperi ehitusele kulub ikka omajagu töötunde. Ei kujutagi ette palju see maksta võiks aga mu arust, kui miskid oskused on, käed jalad terved, rahapuud ei kasva, siis igati mõistlik valik. Tagasi vaadates võiks mu arust esmaselt koguda teadmisi, koostada plaan ja vot selle plaani võiks koos oskaja inimesega üle vaadata. Kui elektrialasi teadmisi ei ole, siis selle töö võiks vast lasta spetsialistil teha aga muidu on mu arust ise tehtud hästi tehtud :)

Ampreid ma mõõta ei oska aga eks võin youtubesse uurima minna.

Palun Sisene või Loo konto vestlusega liitumiseks.

Re: Elektrivarustus

04.04.2019 11:39 - 04.04.2019 11:41
#18
Korvimees kirjutas: Näiteks radika asemel on tagapaneeliks olev õhuke plekitükk, mis oli paigaldatud peaaegu ilma termopastata jne-jne.


Radika suurus või ehitus sõltub jahutuse tingimustest- kui on välja arvutatud, et plekitükk toimib, ei hakka keegi sinna 200 cm2 ribiradikat panema. Ja termopastaga ei uputata detaile üle, vaid tõmmataksegi õhukene kiht kahe pinna vahele, vastasel juhul muutuks see paks kiht seal juba termoisolaatoriks. Mis puutub asjade hindadesse, siis tegelikult on kõigil tagaküljel made in PRC ja hind sõltub edasimüüjast- kes tellib karbile oma logo peale, paneb ka oma hinna, otse hiinast ostes ja leppides noname tootega, saad täpselt sama asja 3x odavamalt.
Viimati muutis: 04.04.2019 11:41 Arvo.A.
Järgnev(ad) kasutaja(d) tänas(id) sind: Alex

Palun Sisene või Loo konto vestlusega liitumiseks.

Re: Elektrivarustus

05.04.2019 00:08
#19
Arvo.A kirjutas: Kindel on aga see, et igasse elektroonikadetaili on tootmise ajal lisatud natukene suitsu ja ühel ilusal päeval tuleb see suits sealt välja.
Kuldsed sõnad. Väga kuldsed sõnad!
Tegelikult on see suits väga konservatiivse koostisega. Mina olen oma 40 aastase kogemuse ajal kogu aeg sama lõhnaga suitsu nuusutanud.
Tee mis teed aga mõned asjad ei muutu kunagi.
Keegi on kunagi öelnud ka seda, et kõige suurem kunst olevatki selle suitsu sisse panek. detaili tootmine ise olevat kökimöki.

Palun Sisene või Loo konto vestlusega liitumiseks.

Re: Elektrivarustus

05.04.2019 08:10 - 05.04.2019 08:11
#20
BlameTheWind kirjutas: Seda avastasingi et paneele kokku ühendades pinge langes. Ei tea miks see 14,7 näitas enne praegu on sama nr 13,2 kui aku pealt mõõdan siis 13,7. Kala leidsin ilmselt üles, muude montaazitööde tagajärjel mahtuvusaku juhtmed loksusid täiega. Jadaühendusse siis ka ei oleks õige paneele panna jah?

Siin muidu video, mille kärgi peaks vist tehase seadistust muutma:


Aku on mul: exide er350
Kõigepealt kontrolleri ühendamine
unusta ara load otsad, ehk ainult paneel ja aku vaja ühendada.
Kontrolleril vaja ainult seadistada Laadimise väljalülitamine, default 14.7 on palju, soovitan 14.3
Edasi paneelide ühendamine.
Kahte eritüübilist paneeli ühe sisendiga kontrolleriga ei saagi päris korrektselt lahendada.
Sinu puhul peaks kasutama 2 dioodi, siis vähemalt üks paneel ei mõjuta teist, aga ka praegune paralleelühendus peaks toimima. PWM kontroller nagunii tegeleb ainult sisendi šuntimisega.
Tervitustega,
Arvo
Hymer BMCI 550
Viimati muutis: 05.04.2019 08:11 Arvo.

Palun Sisene või Loo konto vestlusega liitumiseks.

Re: Elektrivarustus

05.04.2019 13:08
#21
Selle laadimisega on ka elu tänapäeval üsna keeruliseks läinud, sest erinevaid akutüüpe juba nii palju ja kõik tahavad oma pingeid saada. AGM aku puhul räägitakse kõrgemast laadimispingest, üle 15V ja kui paned 14,3, ei pruugigi aku korralikult täis saada. Ise olen peale kurnavat ööd regullinud laadimispinge põhja (vist oli 14,8) ja kui voolu järgi hakkab paistma, et laadimine lõpukorral, toon hoidepinge 14 peale. Ehk siis püüan kogu aeg kätt pulsil hoida ning akule parimat pakkuda. Samas muidugi ei pea need tavaakud nagunii pikalt vastu, sest laadimistsüklite arv on siiski üsna väike ja tasub osta rohkem tsükleid kannatav aku. Laadimistsükkel on happeakude puhul see, kui oled akust üle 50% energiat välja võtnud ning siis uuesti täis laed. Muude akude (Li, Ni, geel jne) puhul see protsent muidugi erinev.
Näiteks Yuasa annab sellele 200 tsüklit.

Lisatud failid:

Järgnev(ad) kasutaja(d) tänas(id) sind: Priit Peljo

Palun Sisene või Loo konto vestlusega liitumiseks.

Re: Elektrivarustus

05.04.2019 13:49
#22
Panen siis 14,3 kui nii peaks hea olema. Amprid saan ööelda kui päikest tuleb, praegu pilvine koguaeg.

Palun Sisene või Loo konto vestlusega liitumiseks.

Re: Elektrivarustus

11.04.2019 10:47
#23
Katusel olev paneel 100w näitas päikselise ilmaga natuke alla 2A, volte mõõtsin varem 27 kanti. Teisaldatav 90w oli vist 23v kanti aga ampreid horisontaalses asendis 5 ja päikese poole suunatuna peaaegu 6. Järeldan siis, et katusel olev on mul vigastada saanud vms. Oskate arvata, mis võib paneelil viga olla? Kas viga võib olla parandatav?

Panen lingi, kuidas mõõtja oli ampreid mõõtes: drive.google.com/file/d/1I7Ay650l372w_ztJW1ml73QSQisylbYw/view?usp=drivesdk

Palun Sisene või Loo konto vestlusega liitumiseks.

Re: Elektrivarustus

11.04.2019 11:25
#24
Tere!
Kui sul tegemist monokristall päikesepaneeliga siis ei pruugi ta veel katki olla. Monokristall paneeliga on see häda, et kui ühele kristallide plaadile on peale langenud näiteks suurem puuleht tõmbab ta kogu paneeli poolt toodetava võimsuse maha. Samuti langeb paneeli võimsus kui päikesepaneel on must, näiteks oled tolmustel teedel sõitnud ja paneel tolmuga kaetud. Roni katusele ja vaata paneel üle. Kui mingit sodi paneeli peal ei ole ja paneel puhas, siis ....

Tervitades
Autocamper team
Urmas
+372 5100717

Palun Sisene või Loo konto vestlusega liitumiseks.

Re: Elektrivarustus

11.04.2019 11:31
#25
Paneeli olen puhastanud. Ei teagi mis tüüpi aga solarestist ostetud. Tootja andmetel peaks juba väiksema päikse korral 30v välja andma.

Palun Sisene või Loo konto vestlusega liitumiseks.

Moderaatorid: Ivar Kalev