Liitiumaku haagisele

Re: Liitiumaku haagisele

26.01.2023 16:44
#26
Jõudsin liitiumaku paigaldusega haagisesse ühele poole. Paigaldasin SOK LifePO4 100Ah liitiumaku, millel on integreeritud kütematid. Tegin paigalduse arvestusega, et saan hiljem lisada teise samasuguse aku paralleelselt juurde. Veekogude juures saan seda kasutada ka elektrilise paadimootori akuna. 
Teiseks läks välja vahetamisele akulaadija (liitium tahab kõrgemat laadimispinget). Valisin Victron Blue Smart 15A laadija. Kaalusin ka suuremat, aga lõpuks leidsin, et reeglina olen laadimisvõimalusega peatuspaikades vähemalt 12 tundi ja laadimiseks jääb piisavalt aega. 15A laadijal puudub ka igasugune müra (pole ventilaatoreid).
Päikesepaneelide kontrolleri ümber seadistamine oli lihtne, samuti akumonitori oma. Kõige keerulisem oli sõidu ajal laadimise lahendamine. Selleks võtsin kasutusele Renogy DC-DC 20A laadija. Eelkõige seetõttu, et selle laadijaga on võimalik laadimisvõimsust piirata 10 amprini. Selliselt kannatab olemasolev juhtmestik voolutugevuse välja (10 ampri ja 14.2 voldiga laadimine tähendab, et DC-DC laadija tarbib ca 15 A madalama pingega voolu)

Palun Sisene või Loo konto vestlusega liitumiseks.

Re: Liitiumaku haagisele

29.03.2023 10:38
#28
Sain Victron Orion Smart DC-DC laadija kätte, aga paigaldamine osutus keerulisemaks kui ma arvasin. Matkaauto puhul oleks nali ja naer, aga haagissuvila juures on probleemiks generaatorist haagise akuni viivad peenikesed juhtmed.
13-pin pistik ja olemasolev juhtmestik (2,5 mm2) kannatab kuni 20 A, ja Victroni laadija võimsus on ametlikult 18 A. See 18 A on aga laadimisvõimsus, voolutarve võib olla pingelanguse tõttu vabalt 25 A ja rohkemgi. Laadimise voolutugevuse limiteerimist kahjuks see laadija ei võimalda. Ehk siis kui ma tahan laadija potensiaali ära kasutada, pean nii auto kui ka haagise juhtmed jämedamate vastu vahetama. No ja pistik jääb ka jalgu, selle asemel peaks kasutama Andersoni pistikut vms. 
Laadimise pinget saab reguleerida, ilmselt happeaku laadimise saan selle abil tööle, kui laadimispinge sihilikult madalaks sean. Ehkki siis on sama probleem, mis ilma DC-DC laadijata - akut päris täis laadida ei ole võimalik.

 
Sama teekond suvilaga ees, aga ma pole üldse kindel, et ma auto juhtmestiku pärast muretsema pean. Taha nurka on viidud lisaaku pealt  oluliselt jämedam juhe ja sealt pole nii raske vedada see ka kärupistikusse.

Juhe on suvlal  tõesti 2,5 ruudune ja oli algselt veetud põhja alt  külmiku alla ja ots  ära isoleeritud. Miks, ei tea.

Nüüd saab teda aga mitu meetrit lühemaks, kui  selle sama Orion Smart 18A  plokiga on teda vaja ainult esiistme alla kasti, et sõidu ajal laeks akut. Nii jääb 2,5 ruudust juhet sinna ainult 2,5 kuni 3 meetrit.
Ilusa ilmaga annavad ka paneelid 10-12A juurde ja ega külmik 12V pealt ka kogu aeg voolu ei tarbi.

Autol on lisaaku 200A , suvila lisaaku on 200A ja sõidu ajal laetaks siis lõpuks  ka suvila akut. Kapp ise tarbis üle 12A ja mingi 170W

Nii ei peaks sõidu ajal gaasi kasutama? Momendil ei tohi ma isegi sõidu ajal suvilat lahtise gaasikraaniga kasutada, aga see viga on parandatav.
Bussisõit kaitseb keskkonda

.

Palun Sisene või Loo konto vestlusega liitumiseks.

Re: Liitiumaku haagisele

03.04.2023 14:31 - 03.04.2023 14:40
#29
Külmikut ja akulaadimist ma ühe juhtmepaari peale küll ei paneks. Inglise haagistel kasutatakse külmiku jaoks eraldi juhtmepaari 10 ja 11, mis töötavad ainult siis kui mootor töötab. Aku laadimiseks juhtmepaari 9 ja 13 (battery direct).
Kui mõlemad panna ühe juhtmepaari peale, siis on kogukoormus juba ca 37 A (külmik 12A ja Orion ca 25A), mis vähemasti 13 pin pistiku maha põletab.
Viimati muutis: 03.04.2023 14:40 taivo.

Palun Sisene või Loo konto vestlusega liitumiseks.

Re: Liitiumaku haagisele

27.04.2023 21:01
#30
Külmikut ja akulaadimist ma ühe juhtmepaari peale küll ei paneks. Inglise haagistel kasutatakse külmiku jaoks eraldi juhtmepaari 10 ja 11, mis töötavad ainult siis kui mootor töötab. Aku laadimiseks juhtmepaari 9 ja 13 (battery direct).
Kui mõlemad panna ühe juhtmepaari peale, siis on kogukoormus juba ca 37 A (külmik 12A ja Orion ca 25A), mis vähemasti 13 pin pistiku maha põletab.
 
Külmik käib suvila aku pealt. Seega auto poolt tuleb ainult laadimine. Õnneks oli laadimise karp ise nii tark, et lülitas voolu välja ja teatas, et sissetulev vool on liiga nõrk või midagi sellist.
Sai kasutatud seda sama juhet, mis oli juba varem vana külmiku alla veetud , tehas või mõni eelmistest omanikest.

Aga soovitan aku ostjatel vaadata ka seda videot, inimene on ikkagi vaeva näinud

 
Bussisõit kaitseb keskkonda

.

Palun Sisene või Loo konto vestlusega liitumiseks.

Moderaatorid: Ivar Kalev