Viisakusest

Viisakusest

22.05.2013 15:05
#1
Ma olen Eestis ja Baltimaades matkaautoga ringisõites märganud üksteise tervitamise puudumist.Kuna sõidan ringi vanemat tüüpi matkaautoga, siis mõned vanemate autode omanikud veel tervitavad, aga mida uuem auto, seda vähem on seda näha. Umbes, et mul on korteri hinnaga auto, mida te könnid üldse siin vehite. Mujal Euroopas pole ma seda probleemi märganud, kui muidugi ei märgata sind. Eriti aktiivsed on itaallased.
Motikamehed küll mingit vahet ei tee,kui oled kaherattalisega, siis tervitatakse sind.
Küsimus: kas olla edasi loll, kes tervitab kõiki või olla mats, keda ümbritsev eriti ei huvita.

Palun Sisene või Loo konto vestlusega liitumiseks.

Re: Viisakusest

22.05.2013 15:14
#2
ära ole nii enesekriitiline, et end l*****s pead :)

ole ikka viisakas edsi.

Priit
Tervitades,
Priit Peljo
Klubi Eesti Karavan liige nr 748
★★★ Mobile office on road ★★★
www.teeseeise.ee/et
Tel 53315713

Palun Sisene või Loo konto vestlusega liitumiseks.

Re: Viisakusest

22.05.2013 15:16
#3
Julgen vastu vaielda... Oma kogemusest võin öelda, et eestis tervitab enamus üksteist, sõltumata auto vanusest ja margist. Vastupidist kogemust on just lõunamaadest,. kus on iga teine vastutulev auto matkaauto ja seal on ka loogiline, et ei jõua pidevalt käsi püsti ringi sõita :)

Eestis on pigem see teema, et ei tervita "ruudulise lipu mehed", kes ei kasuta autot mitte reisimiseks, vaid võistlustehnika veoks ja neil pole meie asjadest ja kommetest sooja ega külma. Vabandan, kui ma nüüd kellelegi liiga tegin ja liiga üldistasin. Räägin oma kogemuste põhjal.

Ise viskan alati käe püsti ;)

Palun Sisene või Loo konto vestlusega liitumiseks.

Re: Viisakusest

22.05.2013 15:26
#4
Konkreetselt: laupäev Tallinn-Pärnu mnt.- vastutulnud autodest viiest, ainult üks tervitas. Pühapäev Kabli ranna teel, vastutulnud Hymeri roolis olnud naisterahvas- 0 emotsiooni. Esmaspäev, Pärnu-Lihula mnt. Audru juures- ei mingeid emotsioone tervitusele

Palun Sisene või Loo konto vestlusega liitumiseks.

Re: Viisakusest

22.05.2013 15:47
#5
laupäev-pühapäev oli audrus võistlused ehk äkki see sama ruudulise lipu sündroom mida Ford mainis ?
Samas on see, et see matkaauto kultuur meil alles hakkab arenema seega ei saa oodata kohe kõike mida mujal maaimas on juba kümneid ja kümneid aastaid tehtud ja toiminud.
käpp püsti ja ära põe kui vastu ei lehvitata.
Kui suureks saan hakkan ise sõitma - vohh!

Palun Sisene või Loo konto vestlusega liitumiseks.

Re: Viisakusest

22.05.2013 16:23
#6
Euroopas, mida põhjapoole seda rohkem on "käpa viskamine" levinud, eriti soomes, lõunas euroopas tuleb seda harvem ette, isegi väga harva, ehk on see tingitud matkakate rohkusest.
Mina "käpatasin" ja mulle visati, nii minnes kui tulles!
Tel. +3725073021

Palun Sisene või Loo konto vestlusega liitumiseks.

Re: Viisakusest

22.05.2013 20:15
#7
Tere!
Olen küll selles maailmas algaja aga kokkutulek näitas, et see on ühtne pere, teretati üksteist kui platsi pidi ringi kõndisin. Samuti tere hommikust, käis asja juurde.
Maanteelgi oleks tore üksteist tervitada.
Võtkem eeskuju bussijuhtidest, kes tervitavad üksteist alati. Liinibussid, turismibussid, isegi "külavahe trammid" tervitavad üksteist Olgu see SEBE; TAISTO; TAK; või mõni muu buss kes vastu vurab, ka väljamaa kolleegidele visatakse käppa. Isegi minu MB bussile visatakse teinekord käppa, viisaka inimesena tervitan vastu.
Ja pimedas kui käppa ei näe, vilgutatakse paar korda vasakut suunda tervituseks.

PS. Mind võib ka CB kanal 8am tervitada, reeglina alati kuuldel.
Solifer 5602I
Klubi liige 839

Palun Sisene või Loo konto vestlusega liitumiseks.

Re: Viisakusest

23.05.2013 01:03
#8
Ikka ja alati, isegi vällamaalased lehvavad rõõmsalt vastu. Kui kaugelt näha, et metsamehed kolivad teisele langile, ikka käppa ja üle poolte lehvatakse ka sealt rõõmsalt vastu. Siis veel tsiklimehed tervitavad ja LandRoveri omanikud ja jne :)
Teemat edasi arendades juba naljakas on, kui meitemaal matkarajal, või promenaadil jalutades tuleb üle pika aja keegi vastu ja ütled tere, enamus ehmub :D Välismaal tervise ja matka radadel on see täiesti tavaline, meil kõnnitakse miskipärast nina maas.

Palun Sisene või Loo konto vestlusega liitumiseks.

Re: Viisakusest

24.05.2013 03:19
#9
Ise tervitan alati aga olen ka lihtlabaselt maha maganud. Kui eraldusriba vahel, siis ikka päris raske ka aru saada, kas vastu lehvatakse. Ilmselt magavad ka teised juhid mõnikord lehvitamise maha.
Eestis on see kultuur alles kujunemisjärgus. Soomes tõesti kõik lehvitavad.
Esimene buss oli kaubikust ehitatud ja siis vehkisin tihti tühja. Vastutlija jaoks oli tegu suvalise kaubikuga.

Palun Sisene või Loo konto vestlusega liitumiseks.

Re: Viisakusest

24.05.2013 08:46
#10
meelis kirjutas: ...Esimene buss oli kaubikust ehitatud ja siis vehkisin tihti tühja. Vastutlija jaoks oli tegu suvalise kaubikuga.
Sama siin, aga reaalajas. Sellepärast pole ka enam üritanudki.
5o9279o

Palun Sisene või Loo konto vestlusega liitumiseks.

Re: Viisakusest

24.05.2013 18:05
#11
Ah jaa. Üks asi tuli veel meelde veokijuhi kogemusest. Mida kaugemal kodumaast, seda enam hakkavad kõik EST numbriga autod sulle lehvama, olgu see teine rekka,kaubik,sõiduauto,buss jne. Isegi motikad lehvavad, vaatad peeglisse ja näed EST numbriga. See oli juba nõuka aeg nii kui sai liitu mööda reisitud.
Tõstaks ka teise teema ülesse. Oleme ju parajad TEOD, kes oma maja kaasas tassivad ja eks teistest ikka natuke aeglasemad. Palju Teist sobiva möödasõidu võimalusel tagasõitvale autole paremat suunatuld näitavad?
Ise teen seda alati. Mind lihtsalt häirib kui keegi su sabas sõidab. Kes on sõidumees see läheb mõõda varem või hiljem aga on ka neid kes ei julge või ei oska. Imeb sulle kullge nigut kaan, näitad suunda- mine mööda aga ei. Täpselt selline tunne, et jää ise teeäärde seisma ja aita "käekõrval" mööda. Aga see selleks.
Sujuv liiklus on turvaline.

Kõigile turvalist liiklemist soovides- Alar. ;)
Solifer 5602I
Klubi liige 839

Palun Sisene või Loo konto vestlusega liitumiseks.

Re: Viisakusest

24.05.2013 18:55
#12
lisaks kohe otsa veel selle, et kui sind on mööda "aidatud" ehk kõrvale tõmmatud, hoogu alla lastud, suunaga märku antud vms.
siis hiljem on viisakas ka "tänada" seda siis vaheldumisi suunatulega vilgutades.

mõlemat teen ka ise s.t. tänan alati (linnas siiski ohutuledega on mugavam) ja kui sõidan suurema kaubikuga või on haagis taga siis annan ikka paremaga märku tagumisele möödumiseks.
Kui suureks saan hakkan ise sõitma - vohh!

Palun Sisene või Loo konto vestlusega liitumiseks.

Re: Viisakusest

26.05.2013 10:12
#13
Õigem on jah tegelikul vaheldumisi vilgutada, kuna ohukaid vilgutatdes olla vanasti läänemaailmas märku antud tühjemast rehvist, või laiali vajuvast koormast, või miskit muud, mis pole autol, millest mööduti, tavapärane.

Palun Sisene või Loo konto vestlusega liitumiseks.

Re: Viisakusest

27.05.2013 13:57
#14
See kiiremate möödalubamine on ju elementaarne. Samas isegi rekkajuhid ei kipu alati märku andma. Olen seda seletanud teeolude mittetundmisega. Tartu maanteel tean iga posti aga võõras riigis ei julge küll öösel möödasõidu märku anda. Ma ei tea ju mis eespool tuleb. On lohk, kurv või misiganes.

Kahjuks peab seda viisakust paljudele ikka ja jälle meelde tuletama. Nendest isehakanud politseidest ei hakka rääkimagi. Nende jaoks on juba möödasõitmise fakt karjuv seaduserikkumine. Venivad 80-ga siis kiruvad, et mis see 10 minutit sulle annab. Kord aastas on pohlad. Aga kui iga päev palju sõidad, vot siis ikka koguneb seda võitu küll ja küll. Uhh, seda teemat kirjutades juba tunnen, et vererõhk tõuseb. Siis veel see 80-95 pidev tõmblemine. Enne kurvi pidurdamine, kuigi kurv on ka talvel 100-ga läbitav. Hunnik jooki kuluks selle kirumise juures.

Lõppu veel kuldne klassika Kruuda räägitud ketaspiduritest, mida paljud mõnitasid. Kahjuks tühja, sest pidurdamine määrab tihti liigagi palju. Ehk siis auto tehniline seisukord on ka argument.

Palun Sisene või Loo konto vestlusega liitumiseks.

  • Egau
  • Egau avatar
  • Pole saidil
  • Foorumi guru
  • Foorumi guru
  • t. 5030540 fotograafiateenused, raadioinsener
  • Postitusi: 426

Re: Viisakusest

27.05.2013 14:53
#15
Ei saa aru, mida see suunatule vilgutamine annab. Taga sõitja peab ju ikka ise otsustama, millal mööda sõita.
Kui ma oma matkakaga sõidan mõne aeglasema taga, siis jah vahel antakse ka märku - mine mööda. Kuid kuna mul mootor nõrguke, ei saa kuidagi selle lahke sooviga alati nõus olla, sest vajan möödasõiduks palju pikemat vaba teed kui eesliikuja oskab ette näha. Samas sõites sõiduautoga ja teades selle mootori võimekust võin mööda söösta ka sellises olukorras, mis eessõitjale tundub kahtlane.
Seepärast oleks eessõitjalt ainult soovida mõistlikkust väheke kõrvale tõmmata ja minu möödasõitu mitte takistada ning mitte vilgutada asjatult suunda.

Ohutuledega vilgutamine tähendab Euroopas, et teel on eespool takistus ja üldine liikumiskiirus väheneb ning vaja pidurdama hakata.
Tervitustega
Egau

Palun Sisene või Loo konto vestlusega liitumiseks.

Re: Viisakusest

27.05.2013 15:44
#16
Vilgutamine ikka teretulnud. Siis võib ka mööduja kindel olla, et möödasõidetav on teadlik manöövrist ja juhul kui mingi takistus ilmneb reageerib ka vastavalt. Selge on see, et möödasõidu otsustad ikka ise. Palju on selliseid möödasõite, et möödasõidetav avastab manöövri alles siis kui oled kabiini kõrval. Kuigi ideaalis oleks ju elementaarne, et juht lisaks tee jälgimisele, teab ka mis seljataga toimub. Kahjuks nii se alati ei ole :(
CARTHAGO CHIC E-LINE I 50 YACHTING EDITION
Klubi Eesti Karavan liige nr. 670; 999

Palun Sisene või Loo konto vestlusega liitumiseks.

Re: Viisakusest

27.05.2013 16:03
#17
see vilgutamine on tulnud rekkajuhtidelt just sõidukatele puhtalt viisakusest
kuna suurest ja kõrgest näed kaugemale siis on ka võimalus seda märku anda ja teades, et pisike sinu taga ei näe sinust ei üle ega ümber.
sama võiks teha ka matkakad kes pole mitte kitsamad rekkast ega tihti ka kiiremad ja mistõttu on raskendatud ehk ettepoole nägemine
JAH otsuse võtab vastu ja vastutuse samuti möödasõitja aga abiks ikka kui sa tead, et sind on seljataga nähtud ja sinu möödasõiduga arvestatakse.
loomulikult ei oska eessõitev juht hinnata kui kärmelt su matkakas hoogu kogub aga sõidukad saavad ikka mööda kui märguanne tuleb
Teine märguanne on ka vasakpoolse suuna vilgutamine kui näed, et ikka väga kibeleb sinu selja taga aga ees on takistus vms. - märk sellest,et ära veel mine.

tegu pole kohutusega vaid viisakusega.
Kui suureks saan hakkan ise sõitma - vohh!

Palun Sisene või Loo konto vestlusega liitumiseks.

Moderaatorid: Ivar Kalev