Tere, Külaline
Kasutajanimi: Parool: Pea meeles
 • Lehekülg:
 • 1
 • 2

TEEMA: Aku valikuga abi tarvis

Aku valikuga abi tarvis 30.01.2020 20:22 #1

Terv

Ehitan väikest matkakat ja otsin sobivat akut. Aku oleks siseruumis ja seetõttu oleks ainuke mõistlik variant vist AGM aku. Oleks soov umbes 120-130ah, aga e-poodidest uurides olen tähelepannud, et AGMid on alates 10-105 ja edasi 180-... Kas vahepealseid ei tehta eriti või lihtsalt kahesilma vahele jäänud? Äkki keegi oskab head kauplust soovitada.
Kuskil märkasin ka 140ah AGM, aga selle hind oli juba pea 400€. 105se saab alla 200€.

Ise vaatasin seda ka: www.autokaubad24.ee/et/tooted/paaditarvi...0a-650wh-350x175x290
Aga seda ikkagi eluruumis vist kasutada ei tohiks, mingeid gaase ikkagi eraldub.

Palun Sisene või Loo konto vestlusega liitumiseks.

Viimane muutmine: lisas Keithv.

Aku valikuga abi tarvis 30.01.2020 20:42 #2

Esiteks ei tähenda AGM seda, et sealt nüüd kunagi mingit gaasi ei eralduks. Teatud tingimustel eraldub küll. Teiseks- kui mingi aku 24/7 gaase eraldaks, oleks ta peagi tühjaks kuivanud või autode kapotialused ja pagasiruuumid ammu ära roostetanud. Pigem tapab üks korralik kõhutuul kui kui akust tulev mikroskoopiline puuks. Hirmul on suured silmad ja kui pole ka teadmisi, on silmad veelgi suuremad. Mõistlik aku siin. Kinnine ja ei tapa kedagi.
abeteks.ee/akud/PUsitoite-ja-vabaaja-akud?product_id=1624
Teistele meeldivaid postitusi:: Priit Peljo

Palun Sisene või Loo konto vestlusega liitumiseks.

Aku valikuga abi tarvis 30.01.2020 21:23 #3

Keithv kirjutas: ...Aga seda ikkagi eluruumis vist kasutada ei tohiks, mingeid gaase ikkagi eraldub.

Iga akut võib teatud tingimustel eluruumides kasutada. Saab ju akule panna külge ventilatsioonitoru. Näiteks minu sõiduautol on aku juhi istme all. Ma küll ei ela seal, aga pikki sõite teen küll.
Teistele meeldivaid postitusi:: Ivar Kalev

Palun Sisene või Loo konto vestlusega liitumiseks.

Aku valikuga abi tarvis 30.01.2020 21:44 #4

 • eavp
 • eavp avatar
 • Pole saidil
 • Platinum Boarder
 • Platinum Boarder
 • Postitusi: 676
 • Karma: 3
 • Sind on tänatud: 52
Viimasel ajal olen kõik oma akud ostnud siit
www.akukeskus.ee/
DENK AN DIE UMWELT FAHR MIT DEM BUS ! Mõtle loodusele, sõida bussiga!

Palun Sisene või Loo konto vestlusega liitumiseks.

Aku valikuga abi tarvis 30.01.2020 22:43 #5

WohnWagen, das ist abgekürzt WoWa
Teistele meeldivaid postitusi:: Keithv

Palun Sisene või Loo konto vestlusega liitumiseks.

Aku valikuga abi tarvis 31.01.2020 20:42 #6

Tänud. Mis laadijat kasutad antud akul?

Kuidas kvaliteedi poolest näiteks Exide ja Euroglobe vahe on?

Soovitati ka seda Exide, hind muidugi natuke krõbedam ja mahult väiksem ka.
akuladu.ee/e-pood/paadi--ja-vabaajaakud-...200-8695-detail.html

Palun Sisene või Loo konto vestlusega liitumiseks.

Viimane muutmine: lisas Keithv.

Aku valikuga abi tarvis 31.01.2020 21:45 #7

Kasutama hakkan Truma smart laadijat 20A, hetkel E-bays hea hinnaga, uus, saab mingi 40€ kätte. Spetsiaalselt karavanidele mõeldud laadija.
Ei lase linki panna, aga kuugelda e-bay-s "PP2646 Truma"
Euroglobel pole häda midagi, uurisin ka ennem kui ostetud sai, soovitati isegi, 2a garantiid kah. Aga hinna ja kvaliteedi suhe paigas. Samas ega ükski aku pole igavene, aga AGM peaks rohkem tsükleid vastu pidama kui tavaline happeaku. Samas ka tehase insenerid on sellele mõelnud, et sobib just paremini haagistele.
WohnWagen, das ist abgekürzt WoWa
Teistele meeldivaid postitusi:: eavp

Palun Sisene või Loo konto vestlusega liitumiseks.

Viimane muutmine: lisas WoWa.

Aku valikuga abi tarvis 01.02.2020 23:04 #8

Tere. Ei taha kedagi mõjutada, kuid eelmise hobiga (offroad), kus samuti pidevalt energiakriis (vints) sai täheldatud, et algselt paljulubav AGM tehnoloogia ei kippunud ennast energiaalaselt väga õigustama - suurem eelis tuli ilmsiks pigem kallakutel ja külili olles :) . Olen sattunud ka sellisele lehele: www.aandncaravanservices.co.uk/agm-batteries.php päris palju asjalikku juttu , mille mõningaid väiteid olen ka ise praktikas kohanud.

Parimatega

Palun Sisene või Loo konto vestlusega liitumiseks.

Viimane muutmine: lisas Tamm.

Aku valikuga abi tarvis 02.02.2020 09:44 #9

Jah, täitsa asjalik jutt. Mul endalgi hakkas Exide AGM kolme aastaga väsimuse märke ilmutama, kuigi aku hooaja jooksul suurt vatti ei saanud ning tühjendamise määr ei olnud kunagi alla 12,1V, tavaliselt oli hommikuti pinge 12,3V peal, aga sellise pinge juures on enamvähem 50% elektrit akust juba välja võetud ehk siis tühjendamismäär enamvähem saavutatud . Kui akut ostes olin veel väheste teadmistega ja uskusin jutte AGM-i väärtuste kohta, siis pärast sai selgeks, et üks probleemidest oligi seotud laadimistega- kuudi vanakooli pardalaadija andis ca 14,2V, sõidu ajal genekas 14,4V ja kui kuskil olid öösel akut tühjendanud, siis ilmselgelt ta järgmisel päeval korralikult täis ei laadinud. Lisaks kuskil kämpsis juhtme otsas olles, auto kuumab päikese käes, laadimine pidevalt taga läbi pardalaadija- ju see soe aku ennast just kõige paremini ei tundnud. Ja lõpuks hakkasingi vaatama, et kui õhtul teleka käima panin (päikesepaneel enam ei laadinud), siis pinge hakkas üsna kiirelt kukkuma, aga mingi 50W teleka puhul ei olnud see just normaalne- ilmne, et aku ei olnud enam kõige parema tervise juures. Toitis see aku veel ka vajadusel soojatootmist, aga jahedamate ööde puhul oli näha, et aku teeb mis suudab, kuid väsinud ta on.
Paraku ei teata akude hingeelust kuigi palju- mõeldakse, et kui pirn vaevalt hõõgub, siis tuleb aku jälle täis laadida ning kõik on ok. Seda, et tegelikult saab 100Ah akust kätte vaid keskeltäbi 50% (50Ah) energiat akut kahjustamata, ei teata, ei teata ka laadimistsüklite arvu, tühjendamise määra ja kahjuks enamik tootjaid seda numbrit ka ei avalikusta. Arvatakse, et oluline on aku tootja nimi, kallima hinnaga saab kvaliteetsema ja mida suurem mahtuvus, seda parem. Ei osata arvutada, palju ööpäevas energiat tarbitakse ja dimensioneerida aku (või laadimissüsteem) vastavalt sellele, ei teata, mitu kilovatt- tundi energiat annab näiteks 200Ah aku jne.
Ilmselt ongi mõistlikum osta tavaline odav happeaku ilma igasuguste klaasmattide ja muude viguriteta, tagada ruumisisese paigutuse puhul tema ventilatsioon ning võtta asja vähe vabamalt. Teemaalgatusega seoses soovitaksin osta sealt Abeteksi poest kaks korda odavamalt 140 või 180Ah Sznajderi aku ja elad ilmselt sama muretult kui kallima Exidega.
Kusjuures esimene kuudi aku oligi mul Sznajderi AGM, aga vahetasin ta kahe aasta pärast välja samade sümptomite pärast nagu Exide-gi, kuid nüüd tagantjärgi on vist selge, et tema tapsid ilmselt samad põhjused, mis eespool juba kirja sai pandud. Seega ei ole probleem akus, vaid tema halbades elutingimustes.
Siin üks pildike, mille järgi saab aimu, palju akus veel pauku järgi on kui pinge järgi hinnata. Paraku on tänapäeva akud nii kinnised, et areomeetriga enam ligi ei saa, kuid happe tihedus oleks kõige parem aku seisukorra näitaja.
Lisatud failid:

Palun Sisene või Loo konto vestlusega liitumiseks.

Viimane muutmine: lisas Arvo.A.

Aku valikuga abi tarvis 02.02.2020 10:04 #10

AGM akut laetakse oma laadijaga.
Vabaajaakud on eraldi tooteliin enamusel akutootjatel.
Edasi Seltsimehed. Igatahes!

Palun Sisene või Loo konto vestlusega liitumiseks.

Aku valikuga abi tarvis 02.02.2020 11:03 #11

Huvitav, kas päikesepaneeli kontrollerid tunnevad AGM ära? Mul põhiline laadimine päikese pealt, originaal laadija on lahti ühendatud. Talvel, kui kontroller näitab, et akut täis pole saanud, aitan C-Teki targa laadijaga, mis AGM ära peaks tundma, aga kontrolleril saab valida kas Li-ion või happeaku vahel. Nii aku kui päikeseenergia süsteem eelmise peremehe poolt paigaldatud, ausalt öeldes ei tea isegi aku mahtuvust (pole teda kastist välja tirinud).
Elddis Hurricane 2000 GTX
Klubi Eesti Karavan liige #984

Palun Sisene või Loo konto vestlusega liitumiseks.

Viimane muutmine: lisas reimo.

Aku valikuga abi tarvis 02.02.2020 11:07 #12

Vot siin tuleks nüüd lahti seletada mõiste vabaajaaku- kas näiteks dual AGM, mis sobib ka käivitamiseks, on vabaajaaku? Hea vabaajaaku on tänasel päeval liitiumaku, tavalised happeakud on siiski mitmete puudustega.
Mis kontrollerisse puutub, siis korralik MPPT peaks tundma või siis vähemalt on seadistatav akutüübile, odav PWM ei tee mingit vahet, aga ka neil on võimalik max laadimispinget muuta, kuid tuleb ka jälgida, et ei toimuks pidevat ülelaadimist, st aku täitumisel peaks lülituma float ehk säilitusrežiimile.

Palun Sisene või Loo konto vestlusega liitumiseks.

Viimane muutmine: lisas Arvo.A.

Aku valikuga abi tarvis 02.02.2020 11:42 #13

Akutootja kirjeldus:
Energy ja Marine seeria akud on loodud spetsiaalselt tsükliliseks kasutuseks. Võrreldes starterakudega on akude sees olevad plaadid paksemad ning seeläbi kannatavad korduvat süvatühjenemist.
Edasi Seltsimehed. Igatahes!

Palun Sisene või Loo konto vestlusega liitumiseks.

Aku valikuga abi tarvis 02.02.2020 12:02 #14

Eks me peamegi seda tootja juttu uskuma, aga tegelikult tahaks teada rohkem ja peamiselt seda- mitu tsüklit selline aku vastu peab? On ikka väga suur vahe, kas 200 või 600. Aku maksab ja kui ostad väidetavalt vabaajaaku, mis aastaga otsad annab, sest kasutad teda tõesti sihipäraselt (üks tsükkel ööpäevas, st tühjaks-täis), siis tahaks enne ostu natukene rohkem süüvida asja olemusse, et teha vajadustele vastav ost. Kas ikka on nii, et 2x kallim aku peab kaks korda kauem vastu?

Palun Sisene või Loo konto vestlusega liitumiseks.

Viimane muutmine: lisas Arvo.A.

Aku valikuga abi tarvis 02.02.2020 12:46 #15

Kümmekond aastat tagasi ostsin offroadi autole, mis sõitis suhteliselt harva (enamasti käisin korra nädalas koeraga metsas, edasi-tagasi ca 25km, pikemad otsad vast korra kuus) müüja soovitusel vabaaja aku. Marki ei mäleta, Fixusest ostsin. Eelmine aku pidas vastu paar aastat, see jäi minust müües autole peale (4-5 aastat). Seega kestis kauem. Tegu oli märja akuga, mitte AGM. Kahel Volvol, mis mul on olnud, on originaalakud pidanud ühel 11, teisel 9 aastat, ükski hiljem ostetud aku, sõltumata tootjast ja hinnast, pole ühegi auto peal nii kaua vastu pidanud, seega on kuskil erinevus ikkagi ka neis akudes, mida tarnitakse (või tarniti - Volvod olid aastast 2000 ja 2006) OEMina ja vabaturul olevates.
Elddis Hurricane 2000 GTX
Klubi Eesti Karavan liige #984

Palun Sisene või Loo konto vestlusega liitumiseks.

Aku valikuga abi tarvis 02.02.2020 14:55 #16

Tere.
Erinevatel akutüüpidel erinev laadimiskarakteristika. Paneeli kontroller EPEVER , PWM mis minu kasutuses on, saab vähemalt arvuti ja kaabli abil seadistada vastavalt aku tüübile (hape ,agm, gel või liitium) või hoopis ise vajalikud väärtused sisestada!
REIMO JUTU OSAS: tänapäeval pidigi nii olema, et praaki enam ei eksisteeri , kvaliteedi kontroll on selleks, et selgitada välja kõige korralikum kaup ,mis suundub autotootjatele, järgmine klass esindustesse ja viimane laiatarbeturule :) Ja nii kõigi detailidega.

Parimatega
Teistele meeldivaid postitusi:: Priit Peljo

Palun Sisene või Loo konto vestlusega liitumiseks.

Aku valikuga abi tarvis 03.02.2020 10:40 #17

 • eavp
 • eavp avatar
 • Pole saidil
 • Platinum Boarder
 • Platinum Boarder
 • Postitusi: 676
 • Karma: 3
 • Sind on tänatud: 52

WoWa kirjutas: Kasutama hakkan Truma smart laadijat 20A, hetkel E-bays hea hinnaga, uus, saab mingi 40€ kätte. Spetsiaalselt karavanidele mõeldud laadija.
Ei lase linki panna, aga kuugelda e-bay-s "PP2646 Truma"
..........


Tänud soovitamast. Pärast minu ostu jäi müüjale järgi veel 8tk. Tegin talle erinevaid hinnapakkumisi, aga tema jätkuvalt punniv vastupakkumine oli 2tk eest 30.- eurot tükist.

Lõpuks võttis vastu teise konto alt ka pakkumise
Items (2) EUR 58.00
Postage EUR 17.00
Order total EUR 75.00 ,
mis minu meelest on küll hea hind, aga tuleb arvestada, et tegu on ajalooga arvestades tootmisaastat. Ei ole päris kindel kas õnnestub sellele isendile leida ka sobivat temperatuuriandurit. Samas haagisesse vast väga hea.
DENK AN DIE UMWELT FAHR MIT DEM BUS ! Mõtle loodusele, sõida bussiga!

Palun Sisene või Loo konto vestlusega liitumiseks.

Aku valikuga abi tarvis 03.02.2020 10:57 #18

Tere.
Tellisin samuti ühe 35.- +saatmine. Eks siis moodustame töörühma temp. anduri tuvastamiseks-asendamiseks:)

Parimatega

Palun Sisene või Loo konto vestlusega liitumiseks.

Aku valikuga abi tarvis 03.02.2020 16:25 #19

 • eavp
 • eavp avatar
 • Pole saidil
 • Platinum Boarder
 • Platinum Boarder
 • Postitusi: 676
 • Karma: 3
 • Sind on tänatud: 52

Tamm kirjutas: Tere.
Tellisin samuti ühe 35.- +saatmine. Eks siis moodustame töörühma temp. anduri tuvastamiseks-asendamiseks:)

ParimategaVõimalik, et sobib ka selline :
www.svb24.com/en/dometic-mca-ts1-temperature-sensor.html
Saadaval ka Movera kataloogis. 9930406
DENK AN DIE UMWELT FAHR MIT DEM BUS ! Mõtle loodusele, sõida bussiga!

Palun Sisene või Loo konto vestlusega liitumiseks.

Aku valikuga abi tarvis 03.02.2020 21:40 #20

Saab ka ilma temp sensorita, manual ütleb:
Temperature-dependent control (optional)
The values of the automatic switching device refer to a battery
temperature of 20 °C. If a temperature sensor is used with the
battery, these values will vary in accordance with the battery
temperature.
High temperature –> reduction of the threshold values
Lower temperature –> higher threshold values
Aga muidu paistab lihne kahe otsaga andur nagu ka osadel solar laadijatel, mingi 10€.
WohnWagen, das ist abgekürzt WoWa
Lisatud failid:

Palun Sisene või Loo konto vestlusega liitumiseks.

 • Lehekülg:
 • 1
 • 2
Moderaatorid: Ivar Kalev
Lehe loomiseks kulus: 0.121 sekundit